Artykuły

Opole. Moskal i Broda laureatami nagrody im. Karola Miarki

Naukowcy Janusz Hereźniak i Krzysztof Spałek, pedagog Józef Broda oraz scenograf Jerzy Moskal [na zdjęciu] zostali tegorocznymi laureatami nagrody im. Karola Miarki. Przyznawane od 1983 roku wyróżnienie otrzymują osoby, których dorobek związany jest z kulturą i nauką Śląska.

- Osoby, które są honorowane tą nagrodą wyróżniają się bardzo dużym zaangażowaniem i pracą społeczną na rzecz społeczności lokalnej. W sposób nieoceniony przyczyniają się do promocji naszego regionu - mówił w poniedziałek w sali Senatu Uniwersytetu Opolskiego marszałek woj. śląskiego, Michał Czarski.

Józef Broda to pedagog, multiinstrumentalista, wieloletni nauczyciel szkół podstawowych w Istebnej i Koniakowie, działacz społeczno-kulturalny, popularyzator lokalnych tradycji i obrzędów.

Jerzy Moskal jest artystą plastykiem, scenografem i współtwórcą Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach, tworzy scenografie do sztuk realizowanych przez wybitnych polskich reżyserów.

Nagrody im. K. Miarki przyznawane są od 1983 r.Wśród dotychczas nagrodzonych są m.in. twórca Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" prof. Stanisław Hadyna, kompozytorzy - Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar, senator Dorota Simonides, arcybiskup diecezji opolskiej, Alfons Nossol, oraz metropolita górnośląski, abp Damian Zimoń.

Karol Miarka (1825-1882) był wybitnym polskim działaczem narodowym na Górnym Śląsku. Pracę społeczną rozpoczął jako organista i nauczyciel, angażując się w obronę polskich dzieci przed germanizacją.

W 1869 r. rozpoczął w Królewskiej Hucie wydawanie pisma "Katolik", które szybko wyrosło na najpopularniejszą gazetę polskojęzyczną na Górnym Śląsku. Był prześladowany za działania na rzecz umocnienia tożsamości narodowej i podniesienia poziomu oświaty. Nakładano na niego wysokie grzywny, spędził też kilkanaście miesięcy w więzieniach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji