Artykuły

Warszawa-Wrocław. Złote Berło dla Różewicza

Tadeusz Różewicz [na zdjęciu], największy żyjący polski poeta, dramaturg i prozaik, otrzyma w tym roku Złote Berło, przyznawaną przez Fundację Kultury Polskiej najwartościowszą nagrodę artystyczną w kraju (110 tys. zł ufundowane przez Bank Millennium SA).

Uroczystość odbędzie się 26 listopada w Teatrze Narodowym. W poprzednich latach laureatami byli: Jerzy Giedroyc, Wojciech Kilar, Stanisław Lem, Roman Polański, Ewa Podleś, Sławomir Mrożek, Janusz Gajos.

Tadeusz Różewicz całą swoją twórczością daje pozytywną odpowiedź na pytanie, czy poezja jest możliwa po Auschwitz. Stał się prekursorem awangardy także w dramacie, prowadząc polemikę z kanonami polskiego romantyzmu. Ceni sobie dystans do świata. Od wielu lat jest wierny postawie twórcy niezależnego. Choć na bieżąco śledzi media, stroni od nich, skupia się na tworzeniu. Z tych samych powodów nie chciał fetować swoich 85. urodzin.

Urodzony w Radomsku, był żołnierzem AK. Za jego debiut uznaje się tom "Niepokój" (1947). Wydał także "Poemat otwarty", "Rozmowy z księciem", "Nic w płaszczu Prospera", "Matka odchodzi", "Zawsze fragment" i "Wyjście". Autor dramatów: "Kartoteka", "Na czworakach", "Białe małżeństwo", "Pułapka".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji