Artykuły

Wrocław. Wieczór dla Grechuty w Imparcie

Niespełna dwa miesiące po śmierci wspaniałego artysty wrocławski Impart zaprasza na wieczór poświęcony jego muzyce i poezji. Zaśpiewają znani wrocławscy piosenkarze i aktorzy, a akompaniować im będzie zespół Anawa.

- Miałem inny pomysł na XXXII Nocne Spotkania Literacko-Muzyczne, ale po odejściu Marka Grechuty wiedziałem, że nie mogę ich poświęcić nikomu innemu - mówi Piotr Guzek, dyrektor Impartu i od trzydziestu z górą lat organizator Spotkań. - Było dla mnie oczywiste, że w koncercie musi wziąć udział zespół Anawa, w składzie, w jakim w ostatnich latach występował z panem Markiem. Wątpliwości miała żona artysty, pani Danuta Grechutowa. Przekonałem ją, że piosenki jej męża zabrzmią w nienaruszonej formie, że w aranżacjach nie zmienimy ani nuty i że wykonawcy, których poprosimy o zaśpiewanie, nie będą narzucać zbyt nowatorskich interpretacji.

Marek Grechuta [na zdjęciu] przestał występować w 2003 r. - Wcześniej miałem zaszczyt organizować kilka jego koncertów - mówi Piotr Guzek. - Zwykle składały się z dwóch części: w pierwszej prezentował nowsze piosenki, w drugiej - swoje największe przeboje. Za każdym razem publiczność słuchała ich na stojąco. W wielkim skupieniu, bo pan Marek zawsze dbał o to, żeby jego występy nie były zbyt mocno nagłośnione i żeby słuchacze mogli smakować słowa i muzykę.

Do zaśpiewania piętnastu największych przebojów Marka Grechuty zostali zaproszeni: Roman Kołakowski, Sambor Dudziński, Mariusz Kiljan, Beata Lerach, Bartosz Porczyk, Mariusz Lubomski, Wojan Trocki oraz czteroosobowy chórek. Koncert poprowadzą młodzi aktorzy, studenci wrocławskiej PWST, Kalina Hlimi-Pawlukiewicz i Przemysław Kania. Zabrzmią m.in. "Tango anawa", "Będziesz moją panią", "Niepewność", "Korowód", "Ocalić od zapomnienia" i "Świecie nasz".

- Pan Marek swoimi piosenkami stworzył swój piękny świat wrażliwości, obrazów, kolorów, kobiecych postaci, humoru. I ten świat na pewno przetrwa. Dlatego cały koncert zatytułowałem właśnie tak: "Świecie nasz" - mówi Piotr Guzek

Skromną scenografię zaprojektował Marek Tybur. Jej głównym elementem będzie wielkie okno witrażowe, na którym zostaną wyświetlone obrazy ilustrujące teksty piosenek.

Koncert będzie nagrywany z myślą o publikacji płyty. Wieczór z muzyką i poezją Marka Grechuty patronatem objął prezydent Wrocławia, a współorganizuje go Teatr Piosenki.

Koncert "Świecie nasz" wraz z poprzedzającym go konkursem rozpocznie się w sobotę 2 grudnia o godz. 18 we wrocławskim Imparcie (ul. Mazowiecka 17). Bilety kosztują 30 i 35 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji