Artykuły

Kraków. Wystawa "Tadeusz Kantor. Projektant"

Na 8 grudnia 2006 roku, w szesnastą rocznicę śmierci Tadeusza Kantora, przwidywane jest otwarcie wystawy w Archiwum Cricoteki, przy ul. Kanoniczej 5.

Ekspozycja jest próbą ukazania twórczości Kantora w innowacyjny sposób. Przedmiotem ekspozycji ma bowiem stać się design artysty w odniesieniu do wielu dziedzin twórczości. Oprócz projektów scenograficznych zaprezentowane zostaną m.in. projekty obiektów teatralnych, projekty architektury i przestrzeni czy wreszcie projekty sztuki użytkowej, np. mebli. Ich charakter jest zróżnicowany: jedne mają charakter szkicu czy rysunku technicznego, ściśle odnosząc się do konstrukcji danego obiektu, inne wyróżniają się pod względem plastycznym. Projekty Kantora zostaną niejednokrotnie skonfrontowane z ich realizacjami, co pozwoli przybliżyć odbiorcy proces przemiany zamysłu twórcy w jego wykonanie.

Na wystawie zaprezentowane zostaną m.in. nie wystawiane dotąd projekty Kantora z 1948 roku, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu do baletu Piotra Perkowskiego Swantewit (nie zrealizowane).

Jednym z celów wystawy jest zobrazowanie sfery twórczości artysty, która dotąd nie była prezentowana dla szerszego grona odbiorców, a poprzez to zwrócenie uwagi na szeroki zakres artystycznej eksploatacji dokonywanej przez Tadeusza Kantora w obrębie wielu dyscyplin sztuki.

Czas trwania 8 grudnia 2006 - 28 lutego 2007

Zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP w ramach programu "Promocja twórczości".

Archiwum Cricoteki, ul.Kanonicza 5

- pn, śr, czw, pt: 10-14; wt: 14-18

Pracownia - Galeria Tadeusza Kantora, ul. Sienna 7/5

- pn, śr, pt: 8-16, wt, czw: 10-18, druga sobota i niedziela miesiąca: 14-18

Na zdjęciu: Tadeusz Kantor w swojej pracowni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji