Artykuły

Warszawa. Spotkanie z Krzysztofem Warlikowskim

We wtorek 19 grudnia o g. 16.30 w TR Warszawa odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Warlikowskim.

Spotkanie poświęcone będzie gościnnym pokazom spektaklu "Krum" w Centrum Meyerholda w Moskwie i przyznaniu Krzysztofowi Warlikowskiemu Nagrody Meyerholda, a także jego najnowszej premierze, którą będą "Anioły w Ameryce" Tony'ego Kushnera (luty 2007).

W czasie spotkania zaprezentowany zostanie wydany przez TR Warszawa album fotograficzny poświęcony twórczości Warlikowskiego: "Warlikowski. Teatr". Album został wydany we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Adama Mickiewicza i Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

***

Warlikowski - Teatr/ Theatre

Album "Warlikowski - Teatr" jest fotograficzną dokumentacją teatralnej twórczości Krzysztofa Warlikowskiego. Zawiera ponad dziewięćdziesiąt wielkoformatowych fotografii ze spektakli zrealizowanych w TR Warszawa ("Hamlet", "Bachantki", "Oczyszczeni", "Burza", "Dybuk", "Krum") oraz z wybranych spektakli zagranicznych ("Sen nocy letniej" w Nicei, "Językami mówić będą" w Amsterdamie, "Makbet" w Hanowerze, "Madame de Sade" w Amsterdamie). Autorami zdjęć są uznani fotograficy teatralni: Krzysztof Bieliński, Chris van der Burght, Marc Enguerand, Matthias Horn, Stefan Okołowicz, Jan Versweyveld. W albumie zamieszczone są także teksty w języku polskim i angielskim: "Reinkarnacje tragedii z ducha fotografii" Grzegorza Niziołka, "Warlikowski z ducha Rimbauda" Georges'a Banu oraz "Ostateczna szczerość" - rozmowa Piotra Gruszczyńskiego z Krzysztofem Warlikowskim. Album uzupełnia spis wszystkich spektakli zrealizowanych przez Krzysztofa Warlikowskiego.

***

"Prawdziwym bohaterem teatralnych fotografii jest niewidzialny demiurg scenicznego świata utrwalonego na kliszy. Reżyser. (...) Chyba najbardziej znaną i rozpowszechnioną formą albumu fotograficznego jest album zdjęć rodzinnych. Krzysztof Warlikowski zawsze wydobywa z wystawianych przez siebie tekstów aspekt rodzinny, nawet jeśli nie jest on przy pierwszej lekturze oczywisty. Dramatami rodzinnymi są dla niego "Hamlet", "Burza", ale też "Bachantki" i "Oczyszczeni". O takim dramacie rodzinnym pisał Zygmunt Freud, chociażby w "Romansie rodzinnym neurotyków": relacje rodzinne zostają tu przesunięte z codziennego życia w sferę snów, marzeń, obsesji, natręctw, a także mitu i poezji; naznaczone są utratą miłości, traumą, cierpieniem. Jak fotografować sen, mit i poezję?" (Grzegorz Niziołek, "Reinkarnacje tragedii z ducha fotografii").

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji