Artykuły

Kraków. Rękopis "Brata naszego Boga" poddany konserwacji

Zakończyły się zabiegi konserwatorskie rękopisu "Brata naszego Boga" Karola Wojtyły. Prace trwały prawie rok. Oryginał dzieła, które jest własnością metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, został złożony w Archiwum Kapituły Katedralnej na Wawelu.

"Brata naszego Boga" to trzyaktowy dramat, nad którym Karol Wojtyła pracował przez 6 lat - od 1944 do 1950 r. Jego bohaterem jest brat Adam Chmielowski - artysta malarz, założyciel zgromadzenia albertynów, późniejszy święty, kanonizowany przez samego Jana Pawła II.

Rękopis powstał na cienkim i kruchym papierze przebitkowym, tekst został napisany niebieskim atramentem. Po latach papier był bardzo zakwaszony. Poszczególne strony miały wystrzępione, a niekiedy wykruszone brzegi, niektóre z nich ubytki. Uzupełniono je używając japońskiej bibułki. Papier odkwaszono w Klinice Papieru Biblioteki Jagiellońskiej. Bezpłatną konserwację przeprowadziła Ewa Pietrzak, konserwator papieru z Zamku Królewskiego na Wawelu.

- Ze względu na rodzaj papieru i barwnik atramentu, podatny na działanie np. wody, konserwacja była bardzo trudna. Pani Ewa Pietrzak zrobiła ją za darmo - powiedział we wtorek PAP ks. Grzegorz Ryś, dyrektor Archiwum Kapituły Katedralnej na Wawelu.

Jak zaznaczył, po każdej konserwacji, patrząc na uratowane rękopisy, ma "uczucie szczęścia". "W tym przypadku to uczucie szczęścia było może wyjątkowe, z racji osoby autora, rangi tekstu i trudności samych prac" - mówił ks. Ryś.

Dyrektor archiwum zapowiedział, że zostanie wykonane faksymile (czyli dokładna kopia) dzieła, tak by mogło ono być pokazywane na wystawach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji