Artykuły

Poznań. O Teatrze Pantomimy Tomaszewskiego w Polskim

We wtorek, 23 stycznia o godz. 18 Teatr Polski w Poznaniu oraz Poznańskie Stowarzyszenie Inicjatyw Teatralnych zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Księga teatru". O fenomenie teatru pantomimy Henryka Tomaszewskiego mówić będzie dr hab. Karol Smużniak z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Spotkanie z twórczością zmarłego w 2001 roku najwybitniejszego i najoryginalniejszego polskiego twórcy teatru pantomimy. Światowej sławy Wrocławski Teatr Pantomimy założony przez Tomaszewskiego obchodził w 2005 roku 50 lecie istnienia.

Od początku Henryk Tomaszewski konsekwentnie budował styl wyjątkowego w światowej kulturze zjawiska - zespołowego teatru pantomimy. Odszedł od francuskiej tradycji mimu czystego, prowadził wielokierunkowe poszukiwania formalne, penetrował szerokie obszary literatury, mitów i kultury czyniąc z nich kanwę swoich spektakli, znaczącą rolę powierzał oprawie plastycznej i muzyce. Od początku współpracował z najwybitniejszymi polskimi scenografami (J. Przeradzka, Z. de Ines, K. Wiśniak, F. Starowieyski, A. Majewski, W. Wigura). W centrum swojej wizji artystycznej którą nazwał "teatrem kulistym" postawił człowieka i twórcze możliwości ruchu.

Pokazowi towarzyszyć będą prezentacje filmowych materiałów dokumentalnych. Wejściówki w cenie 2 zł do odbioru w kasie Teatru Polskiego

Na zdjęciu: "Tragiczne gry", Wrocławski Teatr Pantomimy, 1999 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji