Artykuły

Warszawa. Nowy spektakl Warlikowskiego już dzisiaj

Dziś w stolicy oczekiwana premiera nowego przedstawienia Krzysztofa Warlikowskiego. Światowej sławy reżyser przygotował adaptację nagrodzonej Pulitzerem sztuki amerykańskiego dramatopisarza Tony'ego Kushnera "Anioły w Ameryce".

Osadzona w Stanach Zjednoczonych połowy lat 80. sztuka ukazuje perypetie dwóch nowojorskich par: hetero- i homoseksualnej z epidemią AIDS, kryzysem gospodarczym i odradzającym się nacjonalizmem w tle.

Warszawski spektakl nosi podtytuł "Gejowska fantazja na motywach narodowych", ale - zdaniem reżysera - wątek homoseksualny nie jest wątkiem wiodącym w przedstawieniu. Równie ważne są kwestie choroby, upadku rodziny czy samotności. Zdaniem Warlikowskiego spektakl jest w tak samo adresowany do polskiego społeczeństwa, jak do brytyjskiego czy niemieckiego

Grający w sztuce aktor Jacek Poniedziałek [na zdjęciu] jest także autorem przekładu tekstu Tony'ego Kushnera. Przyznaje, że miał pewne problemy zwłaszcza z językiem matafizyki, którymi posługują się anioły.

Warlikowski przygotował spektakl razem z ekipą TR Warszawa. Występują w nim, między innymi, Andrzej Chyra, Jacek Poniedziałek, Maciej Stuhr, Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska i Danuta Stenka.

Spektakle będą odbywać się w auli Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji