Artykuły

Kalwaria Pacławska. Plenerowe Misterium Męki Pańskiej

W Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla trwają przygotowania do wystawienia plenerowego Misterium Męki Pańskiej, które zostanie zaprezentowane w Niedzielę Palmową.

W tym roku po raz pierwszy misterium zostanie pokazane w całości -

w ubiegłych latach widowisko podzielone na dwie części prezentowano w ciągu dwóch dni.

Kilkugodzinny spektakl rozpocznie się przy "Domku Matki Bożej". Prolog pt. "Wieczernik" przypomni wydarzenia związane z Ostatnią Wieczerzą. Potem akcja przeniesie się na "Gradusy", gdzie rozpocznie się zasadnicza część kalwaryjskiego misterium - "Pójdziesz na krzyż".

W widowisku weźmie udział 70 wykonawców, wybranych spośród mieszkańców Kalwarii Pacławskiej i okolicznych miejscowości. W rolę Pana Jezusa wcieli się student z Przemyśla, Robert Młynarski. Misterium wyreżyserował Zbigniew Wiarski, dawniej aktor i długoletni reżyser najstarszego w kraju stałego teatru amatorskiego, słynnego "Fredreum" w Przemyślu. Koordynatorem misterium jest o. Krzysztof Hura z miejscowego zakonu franciszkanów.

Na Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej co roku przybywa coraz więcej pielgrzymów z Polski, a także z Ukrainy. W tym roku franciszkanie spodziewają się kilku tysięcy osób.

Kalwarię Pacławską założył w XVII wieku wojewoda podolski, kasztelankrakowski Andrzej Maksymilian Fredro herbu Bończa (1620-1679) z pobudek religijnych. Legenda głosi, że podczas jednego z polowań puścił się w pogoń za szczególnie dorodnym okazem jelenia. Niespodziewanie zwierzę zatrzymało się, a wśród jego rogów pojawił się jaśniejący krzyż. Fredro postanowił upamiętnić to miejsce, wznosząc na wzgórzu kościół i klasztor, do którego sprowadził franciszkanów.

Obecnie w zabytkowym kościele znajduje się m.in. słynący łaskami obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. W XVII wieku znajdował się on w kościele oo. franciszkanów w Kamieńcu Podolskim. W 1672 roku, po zdobyciu miasta przez Turków, obraz ukryto i w kilka lat później przeniesiono do Kalwarii Pacławskiej.

Długość Drogi Krzyżowej w Kalwarii wynosi nieco ponad 1,5 kilometra. Na dróżkach pątniczych znajduje się 35 kaplic murowanych, siedem drewnianych i pięć figur. Najstarsze pochodzą z ok. 1825 roku - nie zachowały się obiekty wzniesione przez Fredrę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji