Artykuły

Warszawa. Nagroda Bączkowskiego dla Dymnej i Wujca

Aktorka Anna Dymna, zaangażowana w pomoc niepełnosprawnym oraz działacz "Solidarności", członek KOR Henryk Wujec otrzymali w poniedziałek nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego za 2006 r.

Nagrodę przyznawana jest co roku, w rocznicę śmierci zmarłego w 1996 r. ministra pracy, wybitnym działaczom społecznym. Laureaci są honorowani za krzewienie idei służby publicznej i działalność "w duchu porozumienia i współpracy".

Nagrody przyznano po raz 10. i z tej okazji wyróżniono nie jedną, lecz dwie osoby. Uroczystość odbyła się w Warszawie w redakcji "Rzeczpospolitej".

Anna Dymna została wyróżniona za to, że "od lat działa na rzecz osób niepełnosprawnych, uchodźców, ludzi w trudnym położeniu" i "znana jest z tego, że nie odmawia nikomu w potrzebie". Podkreślano jej "ogromną wrażliwość, szacunek dla drugiego człowieka, chęć zrozumienia jego problemów, ciepło i nadzieję, które ofiarowuje innym".

Dymna - odbierając nagrodę - podkreśliła, że "nie robi niczego nadzwyczajnego, zaś takie momenty dają jej siłę do uśmiechu i dalszej pracy".

Henryk Wujec, członek KOR, założyciel i redaktor prasy podziemnej, wielokrotnie więziony działacz "Solidarności", uczestnik obrad Okrągłego Stołu w Zespole ds. Pluralizmu Związkowego, następnie urzędnik państwowy, poseł, a przede wszystkim działacz społeczny otrzymał nagrodę za "wspomaganie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego".

Jak podkreśliła Kapituła, Wujec "jest wzorem i wychowawcą wielu działaczy organizacji pozarządowych, człowiekiem skromnym, pracowitym" i "zawsze angażuje się po słusznej stronie - przeciw korupcji, za dialogiem z Ukrainą, w obronie Tybetańczyków, za demokracją, porozumieniem, przełamywaniem ksenofobii i uprzedzeń, przeciw przemocy i nietolerancji, po stronie słabszych. Należy do tych, którzy czynią dobro, nie oczekując zaszczytów, uznania i rozgłosu".

Nagrody (tafla szkła ozdobiona złotym laurem i czek na 25 tys. zł) wręczył laureatom syn Andrzeja Bączkowskiego - Mateusz.

Andrzej Bączkowski był działaczem "Solidarności", a po roku 1989 - urzędnikiem służby publicznej. Od 1991 roku był wiceministrem w sześciu gabinetach, a od lutego 1996 roku - ministrem pracy. Zmarł nagle 7 listopada 1996 roku.

W skład kapituły przyznającej nagrodę wchodzą m.in. żona Andrzeja Bączkowskiego - Grażyna, Jerzy Hausner, Michał Boni, Longin Komołowski, Jerzy Kropiwnicki, Leszek Miller oraz Henryka Bochniarz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji