Artykuły

Łódź. Dziś "Próba" na Spotkaniach Baletowych

Dziś ostatni spektakl XIX Łódzkich Spotkań Baletowych. Widzowie zobaczą "Próbę" [na zdjęciu] z poznańskiego Teatru Wielkiego - przedstawienie, które miało odbyć się w niedzielę 27 maja.

I chociaż artyści przyjechali do Łodzi, ustawili dekoracje i światła, ucharakteryzowani czekali na występ, to nie był on tego dnia możliwy: ulewa zalała pomieszczenia Teatru Wielkiego i spowodowała awarię energetyczną, skutkiem czego w budynku przez kilkanaście godzin nie było prądu. Wówczas zapadła decyzja o zorganizowaniu przedstawienia właśnie dziś. Artyści wyjechali, ale niezupełnie...

Od ponad tygodnia w kulisach Teatru Wielkiego stoją dekoracje "Próby", na swoje pięć minut czeka wśród nich terenowy jeep, którym poruszać się mają Prześladowcy. Są też karabiny, krzyż. Na szczęście poznaniacy nie musieli zabierać dekoracji, co znacznie podwyższyłoby koszty powtórnej wizyty. Niestety, dla zespołu jest to pewna uciążliwość, bowiem artyści są cały dzień w drodze: z Poznania wyjeżdżają rano, później w Łodzi próba, następnie spektakl i nocny powrót do domu.

- Mimo pewnych komplikacji organizacyjnych nie wyobrażałem sobie, by "Próbę" odwołać - mówi Wojciech Skupieński, dyrektor naczelny łódzkiego Teatru Wielkiego. - Dlatego z dyrektorem poznańskiego Teatru Wielkiego, Sławomirem Pietrasem, natychmiast podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu dzisiejszego przedstawienia: nie mogliśmy zawieść widzów.

A "Próba" to dla łodzian tytuł wręcz kultowy. Powstała w łódzkim TW w pierwszej połowie lat 80. i nie schodziła z afisza przez kilka lat. W sumie przedstawienie zagrano ponad 300 razy!

Prawykonanie "Próby" odbyło się w Budapeszcie w 1983 roku i od tego czasu spektakl święci triumfy na scenach baletowych całego świata. Antal Fodor, twórca choreografii i libretta "Próby", nazywa swe dzieło pieśnią żałobną ku czci wszystkich niesprawiedliwie prześladowanych. Istotnym elementem "Próby" jest muzyka - zestawienie utworów Jana Sebastiana Bacha ze współczesnymi rockowymi kompozycjami Gabora Pressera, wyznacza dwa odmienne style i dwie płaszczyzny, na których rozgrywa się akcja. Z jednej strony, odwołanie do męki Pańskiej, z drugiej, rzeczywistość próby artystów w teatrze, podkreślają uniwersalizm ludzkich uczuć, tak skrajnych, jak miłość i zazdrość.

"Próba" miała ponad tysiąc wystawień, a wśród jej wykonawców znalazły się tak znane zespoły, jak choćby Balet Kirowa. Filmową wersję spektaklu zarejestrowały telewizje: niemiecka, holenderska, austriacka, bułgarska i węgierska. Na scenie Teatru Wielkiego wystąpią dziś m.in. Agnieszka Wolna, Arkadiusz Gumny, Łukasz Zasik, Dominik Muśko, Andrzej Płatek. Początek o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji