Artykuły

Poznań. Za trzy tygodnie początek Malty

- Motywem tegorocznej Malty uczyniliśmy otwartość - mówi Michał Merczyński, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. - Bez otwartej postawy i wnikliwej obserwacji tego zjawiska traci się dostęp do nowych kodów kulturowych, konwencji...

Malta rozpocznie się 25 czerwca i trwać będzie do 30 czerwca. Każdego dnia w kilku miejscach Poznania odbywać się będzie kilkanaście przedstawień, koncertów, pokazów... - Rok temu odstąpiliśmy od wypróbowanej formuły festiwalu - opowiada Michał Merczyński. - Zastąpiliśmy ją podziałem gatunkowym, chociaż mamy świadomość, że we współczesnej sztuce gatunki zacierają się. Mimo to podział taki wydaje się bardziej czytelny. Stąd na Malcie będziemy mieli nurt teatralny, konkursowy - "Nowe sytuacje", muzyczny, filmowy i taneczny. W tym roku nie będzie muzycznego finału, ale w zamian, każdego dnia, za darmo, nad Jeziorem Maltańskim będzie się odbywał wielki koncert muzyczny. Początek o godzinie 22.30. Widziałem na forach internetowych, jak młodzież z innych miast zazdrości Poznaniowi muzycznych imprez za darmo.

Na scenie nad jeziorem wystąpią uczestnicy projektu "Asian American Jazz", Toumani Diaba-te's Symmetric Orchestra, Tony Gatlif, Beirut i Dikanda.

Niezwykle interesująco zapowiada się nurt teatralny. Z jednej strony w Poznaniu pojawią się legendarne i dobrze znane zespoły, jak The Living Theatre, Generik Vapeur, Compagnia Pipo Delbono i dotąd nieznane - Komplex Kapharnau, który pracuje w zajezdni przy ulicy Gajowej nad zupełnie nowym przedstawieniem.

- Rok temu zainicjowaliśmy konkurs adresowany do teatrów alternatywnych - mówi Lech Raczak, dyrektor artystyczny festiwalu. - W tym roku konkurs nieco zmodyfikowaliśmy. Najpierw ogłosiliśmy eliminacje. Wpłynęło około stu zgłoszeń. Wybraliśmy spośród nich dziewięć. Ostatecznie na festiwalu zobaczymy osiem przedstawień, ponieważ jeden z zespołów wycofał się. Przedstawienia oceniać będzie jury pod przewodnictwem Ludwika Flaszena.

Konsekwentnie na niepodległość wybija się na Malcie taniec. W tym roku czeka nas premiera Polskiego Teatru Tańca. Będzie to choreografia legendarnej choreografki francuskiej Karine Saporta, która przygotowuje spektakl zatytułowany "Apokalypsa". Ponadto Polski Teatr Tańca pokaże "Carpe diem". Na szczególną uwagę zasługuje cykl "Stary Browar nowy taniec na Malcie", w ramach którego dominować będzie taniec konceptualny. Pojawią się na nim takie sławy, jak: Yvonne Rainer, Michael Schumacher, Eszter Salamon...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji