Artykuły

Warszawa. Nominacje do Nagrody im. Norwida

We wtorek ogłoszono nazwiska nominowanych do tej nagrody przyznawanej twórcom przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w kategoriach literackiej, muzycznej, plastycznej i teatralnej. W kategorii teatralnej o nagrodę ubiegają się: Piotr Fronczewski za rolę Porfirego w spektaklu "Zbrodnia i kara" (na zdjęciu) (Teatr Ateneum), Wojciech Kępczyński za reżyserię sztuki "Akademia Pana Kleksa" (Teatr Roma) oraz Stefan Niedziałkowski za spektakl "Dusioł" (Wrocławski Teatr Pantomimy).

Tegorocznym laureatem nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za dzieło życia został pianista Jan Ekier.

Nagroda wręczana jest od 2001 roku za wybitne dzieła powstałe w roku poprzedzającym artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. Ideą nagrody jest "ukazywanie i promocja wybitych dzieł i artystów mazowieckich, którzy przyczyniają się do wzrostu rangi naszego regionu na mapie kulturalnej Polski i Europy".

Jan Ekier, tegoroczny laureat nagrody za dzieło życia jest znanym pianistą, kompozytorem, muzykologiem oraz redaktorem naczelnym Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. Jan Ekier, urodzony w 1913 roku w Krakowie, jeszcze przed wojną, w 1937 roku, został laureatem VIII nagrody III Konkursu Chopinowskiego. Od 1959 roku jest redaktorem naczelnym Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina, publikacji mającej na celu wydanie oczyszczonych z historycznych naleciałości edytorskich tekstów muzycznych Chopina. Do najbardziej znanych cenionych osiągnięć Ekiera należą interpretacje "Koncertów fortepianowych" oraz utworów solowych Chopina.

W kategorii literackiej o nagrodę ubiegają się Henryk Bardijewski za zbiór opowiadań "Dzikie anioły", Roman Śliwonik za tom wierszy "Dom z wierszy", Kazimierz Świegocki za książkę "Od romantyzmu do postmodernizmu. Wybrane szkice z lat 1970-2003".

W kategorii muzycznej nominowano Olgę Pasiecznik (za wykonanie cyklu pieśni Mozarta), Stanisława Leszczyńskiego za przygotowanie II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa" oraz Krzysztofa Baculewskiego za "Etiudy na fortepian" stworzone na zamówienie Związku Kompozytorów Polskich z okazji obchodów 60-lecia tej organizacji.

W kategorii sztuk plastycznych do nagrody nominowano Jacka Sempolińskiego za wystawę "Cave di pietre, cranio", Józefa Wilkonia za ekspozycję "Arka Wilkonia" oraz Romana Woźniaka za spektakl "Nieustający urok zachodów słońca" w Teatrze Akademia.

W kategorii teatralnej o nagrodę ubiegają się: Piotr Fronczewski za rolę Porfirego w spektaklu "Zbrodnia i kara" (teatr Ateneum), Wojciech Kępczyński za reżyserię sztuki "Akademia Pana Kleksa" (teatr Roma) oraz Stefan Niedziałkowski za spektakl "Dusioł" (Teatr Wielki - Opera Narodowa).

Laureaci nagrody otrzymują okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 15 tys. zł, a w przypadku nagrody za dzieło życia - 20 tys. zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji