Artykuły

Sosnowiec. Wystawa "Pola Negri. Legenda kina"

Jedyna Polka, która zrobiła karierę w Hollywood, wciąż rozpala wyobraźnię głównie męskiej części fanów kina. O burzliwym życiu Poli Negri opowiada wystawa w sosnowieckim muzeum.

Charlie Chaplin poznał Polę Negri na planie filmu "Carmen". Gdy po powrocie ze zdjęć amerykańscy dziennikarze zapytali go, co najbardziej podobało mu się w Europie, bez wahania odpowiedział: "Pola Negri".

Spotkanie z Chaplinem to tylko jeden z epizodów w bogatej biografii aktorki. Do historii kina przeszedł również jej romans z Rudolfem Valentino, jedną z największych gwiazd niemego kina. Takich związków aktorka utrzymywała więcej. I choć większości z nich tłem jest Ameryka, wielki świat, hollywoodzki blichtr i ogromne pieniądze, u nas najlepiej pamięta się, że jedna z piękniejszych historii miłosnych z Negri w roli głównej wydarzyła się w Sosnowcu. To właśnie tutaj w roku 1919 wschodząca gwiazda światowej kinematografii zostaje zatrzymana na dworcu kolejowym podejrzana o przemyt. Wiozła wówczas do Berlina taśmę swojego filmu "Niewolnica zmysłów". Przesłuchujący ją oficer niedługo potem został jej mężem, a ona zamieszkała w mieście.

Taka historia mogłaby stać się kanwą dla niejednego filmu, choć na pewno nie hollywoodzkiego. Bo historia Poli Negri w Sosnowcu nie ma szczęśliwego zakończenia - małżeństwo z hrabią Eugeniuszem Dąmbskim rozpadło się po kilku miesiącach. - Ten epizod stał się jednak fragmentem tradycji miasta - mówi historyk kina Jan F. Lewandowski, który gruntownie zbadał sosnowieckie ślady w biografii aktorki.

O jej miłosnych perypetiach można dowiedzieć się wiele na wystawie, którą z okazji podwójnej rocznicy (110. urodzin i 20 lat od śmierci) stworzyło Muzeum Kinematografii w Łodzi. Sosnowieckie muzeum jest jednak pierwszym miejscem, w którym jest pokazywana!

Jak wielką pracę wykonali historycy z Łodzi, niech świadczy fakt, że wiele materiałów oglądamy w Polsce po raz pierwszy. Wczesne zdjęcia młodziutkiej Apolonii Chałupiec, fotosy z filmów, programy filmowe, płyty z nagraniami, zdjęcia ze spektakli teatralnych oraz plakaty filmowe z całego świata - to tylko część gromadzonego miesiącami materiału. Łodzianie nawiązali nawet kontakt z fanami aktorki na całym świecie i wciąż docierają do nich nowe archiwalia. Okazuje się, że ludzie do dziś pieczołowicie gromadzą pamiątki związane z aktorką.

- Była kobietą piękną i intrygującą. Oglądając i gromadząc te materiały, wcale się nie dziwię, dlaczego wzbudzała taką euforię i była uważana za symbol seksu - mówi Piotr Kulesza z łódzkiego muzeum. Negri była też kobietą sukcesu. Na fotografiach można zobaczyć jej okazałe rezydencje w Beverly Hills. Aktorka w latach 1923-1928 zarobiła sześć milionów dolarów i stała się wówczas najbogatszą kobietą w Hollywood.

Wystawa "Pola Negri. Legenda kina" potrwa w Sosnowcu do 26 sierpnia. Stąd pojedzie m.in. do Dusseldorfu i być może do Stanów Zjednoczonych. Wszędzie, gdzie Pola Negri ma wciąż swoich fanów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji