Artykuły

Edynburg. Ślady Kantora na Fringe Festival

Prestiżowy Fringe Festival w Edynburgu nie zapomina o Tadeuszu Kantorze.

Przypomnijmy: od "Kurki wodnej" wystawionej w 1972 r. w Edynburgu przez Cricot 2 rozpoczęła się międzynarodowa sława teatru Kantora. W kolejnych latach Cricot 2 wystawiał tam, niezmiennie z sukcesami, "Nadobnisie i koczkodany", "Umarłą klasę", "Wielopole, Wielopole...", "Dziś są moje urodziny".

We wszystkich tych spektaklach występowała Mira Rychlicka. Podczas tegorocznej, 60. edycji Fringe Festival publiczność ma okazję oklaskiwać Mirę Rychlicką w spektaklu "The Funeral for Don Quijote" [na zdjęciu], prezentowanym wiosną w krakowskich Krzysztoforach, w reżyserii Andrei Cusumano, a przygotowanym na zakończenie warsztatów studentów scenografii, współorganizowanych przez Cricotekę. Przedstawienie to obejrzał i zaprosił na festiwal Richard Demarco - ten sam, który przed laty odkrył dla Edynburga teatr Kantora.

W Edynburgu "The Funeral for Don Quijote" wystawiany jest od 11 do 18 sierpnia. Dłużej, bo do 2 września czynna będzie w Scottish National Portrait Gallery wystawa przygotowana przez Demarco. Na obrazującej 60-letnią historię festiwalu ekspozycji także nie zabrakło śladu teatru Tadeusza Kantora. Szerzej temat Kantora i działalności krakowskiej Cricoteki podjęto podczas specjalnej sesji poświęconej polskim artystom na edynburskim festiwalu.

A Cricoteka rozpoczyna już przygotowania do szerokiej prezentacji dzieła Tadeusza Kantora podczas Sezonu Polskiego w Wielkiej Brytanii, w 2009 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji