Artykuły

Gombrowicz bez cenzury

"Ferdydurke" po raz kolejny zainspirowała artystów do stworzenia projektu teatralnego, i to o kosmopolitycznym charakterze. Między 17 a 24 sierpnia w Osuchu w Starym Młynie odbyły się międzynarodowe warsztaty teatralne pod hasłem "Europa - wspólna gęba?" poświęcone Gombrowiczowi - pisze Aneta Dolega w Kurierze Szczecińskim.

30-letni początkujący literat Józio wyobraża sobie, że został cofnięty do klasy gimnazjalnej. W trakcie pobytu w szkole zostaje poddany procesowi tzw. upupiania, który polega na wtłaczaniu w formy poznawczego i społecznego konformizmu. Następnie trafia do mieszczańskiego, nowoczesnego domu, gdzie ma za zadanie przyglądać się zwyczajom mieszkającej tam rodziny. Ucieka jednak do dworu wujostwa, gdzie dominują tradycyjne i feudalne zwyczaje. Przez cały ten czas poszukuje ludzi, którzy podobnie jak on są pozbawieni tzw. gęby, a więc są dalecy od konformizmu i pozerstwa.

"Ferdydurke" Witolda Gombrowicza [na zdjęciu] - jedna z najważniejszych powieści XX wieku - o mało co nie została niedawno wykluczona z kanonu lektur szkolnych. Na całe szczęście tak się nie stało. Za to "Ferdydurke" po raz kolejny zainspirowała artystów do stworzenia projektu teatralnego, i to o kosmopolitycznym charakterze.

Między 17 a 24 sierpnia w Osuchu w Starym Młynie odbyły się międzynarodowe warsztaty teatralne pod hasłem "Europa - wspólna gęba?" poświęcone Gombrowiczowi. W spotkaniu wzięła udział młodzież z Niemiec, Francji i z Gryfina. Nad trzema inscenizacjami pracowali pod kierunkiem Charlotte Stolz z niemieckiego Schloss Trebnitz, Friderica Tessier'a z teatru Asphodeles z Lyonu (specjalizującego się w tradycyjnym teatrze commedia dell'arte) oraz Janusza Janiszewskiego z GDK w Gryfinie. Praca zespołowa nad spektaklami była okazją do wzajemnego poznania się i rozmowy na temat dzisiejszej Europy, cech wspólnych i różnic między Europejczykami. Okazało się, że dzieło polskiego pisarza jest bliskie nie tylko Polakom.

Zagraniczni uczestnicy warsztatów odnaleźli w nim elementy wspólne. Widać współczesny Europejczyk nosi tę samą gębę.

Autorem projektu warsztatów i jego koordynatorem był Janusz Janiszewski - aktor, pedagog i instruktor teatralny, a organizatorem Gryfiński Dom Kultury.

Współpraca trójstronna będzie kontynuowana i już zapowiedziano, na rok przyszły, rewizytę młodzieży z Gryfina we Francji. Projekt został sfinansowany między innymi przez PNWM Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu "Pomerania", Gryfiński Dom Kultury i Urząd Miasta i Gminy Gryfino.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji