Artykuły

Warszawa. Seminarium "Tragedia politycznego rozumu"

Rocznik filozoficzny "Teologia Polityczna" przy współpracy z Ośrodkiem Badań nad Tradycją Antyczną UW rozpoczyna nabór na seminarium pt. "Tragedia politycznego rozumu".

Temat:

Przedmiotem seminarium jest problem politycznego racjonalizmu - jego projektu i ograniczeń. Podstawą analizy będą teksty dramatów Ajschylosa ("Oresteja"), Sofoklesa ("Antygona"), Shakespeare'a ("Burza) i Gombrowicza ("Ślub"), które można uznać za klasyczne ilustracje tragicznego napięcia między politycznym rozumem a rzeczywistością polityczną. Przez wieki dramat służył dyskusji z obszaru filozofii politycznej. Wydobywając jeden z najważniejszych wątków tej refleksji chcemy podjąć próbę przypomnienia tradycji, która z teatru uczyniła ważne centrum refleksji nad fundamentami polityczności.

Seminarium prowadzą:

dr Marek A. Cichocki

dr Dariusz Gawin

dr Dariusz Karłowicz

Termin:

rok akademicki 2007/08 semestr zimowy i letni

Częstotliwość:

co 2 tygodnie

Uczestnicy:

studenci 4 i 5 roku oraz doktoranci kierunków humanistycznych.

Liczba miejsc ograniczona.

Nabór:

rozmowa kwalifikacyjna dla osób wybranych na podstawie przesłanego CV i listu motywacyjnego, które należy przesłać do końca września na adres redakcja(at)teologiapolityczna.pl

Uczestnicy poprzedniego seminarium "W drodze do Syrakuz" proszeni są jedynie o przesłanie zgłoszenia.

Zaliczenie:

esej

Publikacja:

najlepsze prace zostaną opublikowane na łamach rocznika filozoficznego "Teologia Polityczna".

Metoda

Zajęcia polegają na wspólnym czytaniu przez prowadzących oraz studentów czterech klasycznych tekstów: "Orestei" Ajschylosa, "Antygony" Sofoklesa, "Burzy" Shakespeare'a oraz "Ślubu" Gombrowicza.

Prowadzący zajęcia za pośrednictwem wstępów do kolejnych zajęć mają zamiar otwierać przestrzeń dla interpretacji prezentowanych przez uczestników seminarium. Przewidziane jest także przygotowanie przez uczestników referatów uzupełniających.

Oprócz tekstów podstawowych dyskusja seminaryjna będzie opierać się o planowane zajęcia warsztatowe - dyskusja wokół głośnych inscenizacji i adaptacji filmowych "Burzy", spotkanie z polskimi reżyserami, którzy mają "Burzę" w swoim dorobku teatralnym. Uczestnictwo w pracy nad inscenizacją "Burzy" w reż. Janusza Wiśniewskiego w teatrze Nowym w Poznaniu.

Marek A. Cichocki, filozof, politolog, adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW, dyrektor programowy Centrum Europejskiego Natolin, wydał "Ciągłość i zmiana" (1999), "Porwanie Europy" (2004) oraz "Władza i Pamięć" (2005). Jest założycielem i redaktorem "Teologii Politycznej".

Dariusz Gawin, historyk myśli politycznej, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz w Muzeum Powstania Warszawskiego. Autor książek "Polska, wieczny romans" (2005) i "Blask i gorycz wolności" (2006). W 2006 r. otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego za książkę "Polska, wieczny romans".

Dariusz Karłowicz, filozof, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, wydał "Arcyparadoks śmierci" (2000, 2007), "Koniec snu Konstantyna" (2004), za który otrzymał Nagrodę imienia Andrzeja Kijowskiego w 2005 r. oraz "Sokrates i inni święci" (2005). Jest założycielem i redaktorem "Teologii Politycznej".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji