Artykuły

Kraków. Koncert dla Marka Grechuty

Kraków upamiętni pierwszą rocznicę śmierci jednego z najwspanialszych polskich bardów. Nadzwyczajny koncert poświęcony pamięci Marka Grechuty [na zdjęciu]odbędzie się dokładnie za miesiąc.

- To nie będzie spektakularne widowisko ani żadne show! Raczej kameralny wieczór wspomnień. Minimum słowa, znacznie więcej muzyki, a wszystko w nastroju nostalgii, bo taka właśnie była sztuka Marka Grechuty - zapowiada Henryk Jacek Schoen, reżyser koncertu i dyrektor teatru Bagatela, w którym ma się odbyć koncert.

Zaplanowano go na wigilię pierwszej rocznicy śmierci pieśniarza, a więc na 8 października.

Na scenie teatru mają zaśpiewać przyjaciele Marka Grechuty, m.in. Maryla Rodowicz, Stanisław Sojka, Przemysław Branny. Jazzowe aranżacje jego pieśni zagra kwartet Wojciecha Majewskiego, ale będą też zespoły Myslovitz, Raz, Dwa, Trzy i Harlem. Koncert poprowadzą najbliżej niegdyś związani z Grechutą artyści Piwnicy pod Baranami: kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz oraz pieśniarz Grzegorz Turnau.

Natomiast w drugiej części wieczoru zobaczymy spektakl muzyczny "A wszystko to Ty" w reżyserii Jerzego Satanowskiego, którego premiera odbyła się w zielonogórskim Lubuskim Teatrze w styczniu tego roku.

Program imprezy nie został jeszcze dopięty na ostatni guzik. - Nie chcemy, by to był zwykły wspominkowy koncert. Niech trwa do późnych godzin nocnych i niech wystąpią też laureaci konkursów piosenki Grechuty oraz aktorzy, którzy również je kiedyś śpiewali. Oczywiście pod warunkiem że wyrażą taką wolę - podkreśla dyrektor Schoen. Ale to nie tylko on konstruować będzie program tego wieczoru. Nad oprawą artystyczną czuwać ma także żona Grechuty - Danuta. Cały koncert wyświetlany będzie na telebimie przed teatrem Bagatela, tak by mogli go zobaczyć wszyscy krakowianie.

To jednak nie koniec planów związanych z obchodami rocznicy. 9 października, a więc dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Marka Grechuty, w kościele Mariackim odbędzie się uroczysta msza święta z udziałem jego rodziny i przyjaciół. Następnie w alei zasłużonych cmentarza Rakowickiego odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa.

W tym samym czasie miasto planuje również zorganizowanie wystawy obrazów Grechuty, którą zobaczymy najprawdopodobniej w piwnicach hotelu Pod Różą.

Marek Grechuta

Urodzony w Zamościu piosenkarz, poeta i kompozytor, studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Tam poznał Jana Kantego Pawluśkiewicza, z którym założył Kabaret Architektów Anawa, przekształcony później w zespół muzyczny Anawa (z francuskiego en avant - naprzód). Jako piosenkarz Grechuta zadebiutował również w Krakowie (rok 1967), podczas Studenckiego Festiwalu Piosenki. W 1968 roku na festiwalu w Opolu zdobył nagrodę dziennikarzy za piosenkę "Serce", a rok później jedną z głównych nagród tej imprezy - nagrodę TVP - za utwór "Wesele".

Od 1976 roku Grechuta związany był z Piwnicą pod Baranami. Wraz z Pawluśkiewiczem pisał m.in. piosenki do tekstów Stanisława Ignacego Witkiewicza, był także współautorem spektaklu muzycznego "Szalona lokomotywa" opartego również tekstach Witkacego, a wystawianego w teatrze STU.

Nie od dziś Marek Grechuta uznawany jest za jednego najwspanialszych bardów naszego kraju. Zmarł 9 października 2006 roku w Krakowie. Pochowano go w alei zasłużonych cmentarza Rakowickiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji