Artykuły

Modena. Uroczystości pogrzebowe Luciano Pavarottiego

W katedrze w Modenie odbyły się w sobotę po południu uroczystości pogrzebowe Luciano Pavarottiego, który zmarł na raka w wieku 71 lat. Przed katedrą zgromadziły się tysiące wielbicieli światowej sławy tenora. Podkreśla sie, że był to prawdziwie królewski pogrzeb.

Na początku mszy odprawiający ją arcybiskup Modeny Benito Cocchi odczytał telegram kondolencyjny Benedykta XVI, wystosowany przez watykańskiego sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone. Papież podkreślił w depeszy, że Pavarotti jako wielki artysta swym wspaniałym talentem interpretacyjnym "oddał cześć Bożemu darowi muzyki".

W kazaniu arcybiskup Cocchi przypomniał, że Maestro był nie tylko wybitnym śpiewakiem, lecz dał także dowód niezwykłego "człowieczeństwa", angażując się w działalność dobroczynną. - Niewielu jest w stanie naśladować go jako tenora. Nikt jednak nie może powiedzieć, że nie potrafi iść jego drogą solidarności, miłosierdzia, przyjaźni, którą tak wzorowo podążał - dodał.

Podczas mszy przypomniano słowa: "Kiedy Pavarotti śpiewa, słońce wschodzi". Śpiewem artystę pożegnali sopranistka Raina Kabaivanska i tenor Andrea Bocelli.

Niezwykle wzruszającym momentem ceremonii było odtworzenie nagrania wspólnego występu Luciano Pavarottiego i jego ojca Fernando, piekarza i kościelnego chórzysty w tej samej katedrze w Modenie. Wysłuchawszy tego nagrania uczestnicy mszy powstali z miejsc i kilka minut bili brawo.

Na ceremonię przybył premier Romano Prodi, który z ogromnym wzruszeniem wygłosił mowę żałobną. - Pavarotti uczynił z muzyki instrument na rzecz życia i przeciwko wojnie - podkreślił szef włoskiego rządu. - Włochy są dzisiaj smutne, ale i dumne - dodał.

W katedrze byli również m.in. były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, reżyser filmowy i teatralny Franco Zeffirelli, wokalista zespołu U2 - Bono, piosenkarz Zucchero.

Luciano Pavarotti zostanie pochowany na małym cmentarzu na przedmieściach Modeny w rodzinnym grobowcu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji