Artykuły

Kraków. Dom Tadeusza Kantora

W życiu Tadeusza Kantora było wiele miast, adresów, miejsc. Przez wiele lat ten wybitny artysta, który - jak sądziło wielu - bez reszty "mieszkał w sztuce", marzył o własnym domu, o miejscu, do którego chce się wracać, cierpliwie na te powroty czekającym.

Swoje marzenia o domu Tadeusz Kantor zamknął w dziesiątkach rysunków. 50 rysunków domu artysty pokazano na wystawie otwartej wczoraj w krakowskiej galerii - pracowni Tadeusza Kantora, przy ul. Siennej 7.

Pokazano rysunki z kilkunastu lat. Najstarsze, z początków lat 70., znacznie wyprzedzają budowę i są daleko bardziej rozważaniem idei domu niż pomysłem na budynek. Ostatnie z wystawionych rysunków mają już charakter dyspozycji dla budowniczych. Z marzeń, idei, tęsknot "wiecznego tułacza" powstał dom na Hucisku, obiekt niezwykły, taki, jaki mógł wymyślić tylko Tadeusz Kantor.

Wczorajszą wystawę otwierała Maria Stangret-Kantor, która ostatecznie doprowadziła do budowy domu na Hucisku, opiekuje się nim i utrzymuje w świetnym stanie. To zmaterializowanie marzeń artysty będzie można obejrzeć "w naturze": Cricoteka organizuje w najbliższą niedzielę wyjazd do Huciska i zwiedzanie domu. Zostało jeszcze parę miejsc na drugą turę, o godz. 14. Kto się bardzo pospieszy, ma jeszcze szanse zarezerwować miejsce, telefonując pod numer 012 421 69 75.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji