Artykuły

Warszawa. Wykłady "Teatr społeczny. Konteksty" w Instytucie Teatralnym

11 października o g. 19 w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego, Al. Ujazdowskie 6, odbędzie się inauguracja cyklu wykładów Pawła Mościckiego "Teatr społeczny. Konteksty". Tytuł wykładu: Zaangażowanie i autonomia teatru. Wstęp wolny.

"Teatr społeczny" to pojęcie użyte celowo, aby uniknąć wpisywania się w dyskusję przeciwstawiającą sobie teatr zaangażowany i teatr autonomiczny, sztukę polityczną i sztukę czystą. Mówienie o teatrze społecznym powinno być próbą skonstruowania takiego języka, który z góry wykluczałby pewne jałowe dyskusje i fałszywie postawione problemy w toczącej się debacie na temat teatru. Chodziłoby więc o to, aby przemodelować słownik używany do rozmowy o teatrze, zmienić lub zreinterpretować podstawowe kategorie, które opisują rzeczywistość teatru. Wykłady o teatrze społecznym mają więc przed sobą podwójne zadanie: znaleźć "poziom zerowy" dyskusji, na którym pojęcia wykorzystywane w dyskusjach i sporach same stałyby się przedmiotem rozważań oraz wprowadzić do dyskusji nowe kategorie i pojęcia (bądź też odświeżyć te, których już się nie używa). Cała praca będzie odbywać się nie tyle na poziomie oceny poszczególnych spektakli czy tendencji w teatrze, ile na poziomie tworzenia nowych kontekstów dla praktykowania i odbioru teatru, a także dla pisania i dyskutowania na jego temat.

Dyskusja wokół "teatru zaangażowanego" czy "teatru politycznego" jest jednym z najgłośniejszych sporów toczących się obecnie w polskiej kulturze. Pojawiają się w niej zarówno postulaty radykalnie politycznego charakteru działań artystycznych, jak i całkowitej autonomii sztuki wobec zgiełku życia społecznego. Czym jednak w istocie jest autonomia sztuki a czym jej społeczne lub polityczne zaangażowanie? Jaka jest historia tych pojęć i jakie ich rozumienie może być dzisiaj wciąż aktualne i twórcze? Czy jesteśmy skazani na wybieranie między tymi dwiema opcjami czy możemy znaleźć jakąś "trzecią drogę"? Jaką politykę uprawia się dzisiaj w teatrze? Oto niektóre z pytań, od których rozpoczniemy nasze rozważania.

PLAN POZOSTAŁYCH POTKAŃ:

25.10. Ideologia i techniki jej demaskacji

Listopad:

07.11. Teatr i edukacja

22.11. Obywatel widz

Grudzień:

06.12. Kultura masowa i media

19.12. Techniki krytyczne w teatrze

Styczeń:

10.01.2008 Krytyka teatralna i debata publiczna

24.01.2008 Polityka historyczna teatru

Luty:

07.02.2008 Teatr polityczny czy polityka teatralna

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji