Artykuły

Poznań. Czy architekci zasłonią Teatr Polski?

Biura oraz restauracja z tarasem na ostatnim piętrze Okrąglaka, Teatr Polski [na zdjęciu] otoczony "bramą" z nowoczesnych budynków, w których znalazłyby się sklepy, kawiarnie, mieszkania - tak prezentuje się najnowsza koncepcja zagospodarowania tej części ulicy 27 Grudnia.

Nad projektem od miesięcy pracują architekci z warszawskiej pracowni Jems Architekci. Tej samej, która w 2003 r. wygrała konkurs na projekt rozbudowy Biblioteki Raczyńskich. Nagradzano także inne jej projekty, m.in. siedzibę Agory przy ul. Czerskiej w Warszawie.

Warszawscy architekci na razie nie chcą rozmawiać o szczegółach projektu przygotowanego dla Poznania. W najbliższym czasie zaprezentują go poznańskim architektom, urbanistom, historykom sztuki i architektury na spotkaniu, organizowanym przez SARP. - Chcielibyśmy już niebawem przystąpić do I etapu tej inwestycji, czyli rewitalizacji Okrąglaka - zdradza Wojciech Duczmal z Centrum Development & Investments Polska (do niedawna DTC Real Estate), która jest właścicielem Okrąglaka i części działek na 27 Grudnia. - Kolejny etap to zagospodarowanie terenu między Okrąglakiem a Arkadią - dodaje. O szczegółach też w tej chwili nie chce mówić.

Z naszych informacji wynika, że ten fragment ulicy ma zmienić się w kameralne centrum miasta "z paryskim klimatem". Okrąglak zostanie zrewitalizowany, zmodernizowany oraz zaadaptowany na nowoczesne biura. Na ostatnim piętrze ma powstać restauracja z tarasem widokowym. - Inwestor chce przywrócić do życia to miejsce - mówi Andrzej Nowak, architekt miejski, który już zapoznał się z propozycją Centrum. - Bardzo podoba mi się ta koncepcja. Inwestor podkreślił w niej rolę Okrąglaka. Architekci dotarli do historycznych rysunków twórcy Okrąglaka - Leykama - ocenia projekt.

W sąsiedztwie Okrąglaka mają powstać dwa nowoczesne budynki, które otaczałyby odsłonięty Teatr Polski, tworząc wokół niego rodzaj bramy. Na parterze i pierwszej kondygnacji znalazłyby się sklepy, kawiarnie, na pozostałych - mieszkania. Budynki te wychodziły poza obecną linię zabudowę ulicy.

Inwestor proponuje także zamknięcie 27 Grudnia dla ruchu samochodowego. Powstałby wtedy rozległy deptak prowadzący od Okrąglaka aż do Starego Rynku. - Nowe budynki, które stanęłyby na tej ulicy, są oszczędne, proste, nie konkurują z teatrem, a eksponują jego wyjątkową architekturę - mówi dyrektor Nowak.

Trochę bardziej sceptyczny wobec propozycji inwestora jest Paweł Szkotak, dyrektor Teatru Polskiego. - Osobiście nie bardzo podoba mi się pomysł zwężenia ul. 27 Grudnia. Poznaniowi w centrum brakuje światła i przestrzeni - ocenia.

A jak w nowym projekcie widzi miejsce Teatru Polskiego? - Budynek Teatru Polskiego, ze względu na przepiękną architekturę, wymaga szczególnej ekspozycji. Dlatego dwa aspekty tego projektu są ważne. Pierwszy - by w żadnym razie nie zasłonić teatru, drugi - by przy okazji tej inwestycji powiększyć Scenę Kameralną bądź wybudować nową.

Propozycja dyrektora Szkotaka wynika z faktu, że część działek, które chciałby zagospodarować inwestor, należy do miasta i znajduje się wieczystym użytkowaniu Teatru Polskiego. - Zabudowa działki znajdującej się przed Malarnią i zabudowa podziemna działki przed głównym budynkiem jest możliwa pod warunkiem uzyskania przez teatr godziwej rekompensaty - dodaje dyrektor Szkotak.

Poznańska inwestycja ma kosztować ok. 70 mln euro.

Komentarz

Pomysł, by zamknąć dla ruchu samochodów fragment ul. 27 Grudnia, jest bardzo dobry. Kluczową kwestią dla Poznania jest bowiem przywrócenie świetności centrum. A zadbane, przyjazne spacerowiczom śródmieście stanowi o atrakcyjności miasta, także atrakcyjności dla inwestorów. Ożywianiu centrum miasta świetnie służą właśnie deptaki, strefy piesze. Jeśli dodatkowo położone są one przy atrakcyjnych sklepach czy knajpkach - to wiadomo, że ludzie będą tam chcieli przychodzić. I w centrum więcej będzie się działo.

W Poznaniu mamy doskonały przykład tego, jak to może wyglądać - ul. Półwiejską przy Starym Browarze. Tam się dzieje, tam przechodzą codziennie tysięczne tłumy. Tam latem uliczni grajkowie grają na gitarach. Teraz jest szansa, że podobnie będzie w okolicach Okrąglaka, części centrum, która zaczęła nieco podupadać.

Ruch samochodowy na odcinku ul. 27 Grudnia od Ratajczaka do Gwarnej nie jest duży, choć pewnie część zmotoryzowanych poznaniaków będzie się i tak zżymać na kolejne ograniczenie. Ale warto - oddajmy te jezdnię pieszym, a Poznań będzie jeszcze piękniejszy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji