Artykuły

Ci, których już nie ma...

2 listopada, jak każe tradycja, zawsze poświęcamy choćby jedną myśl tym, którzy tego roku od nas odeszli. Tym, który tworzyli kulturę, należy się więcej ciepłych myśli - bo ich odejście zostawia wyjątkową pustkę... - poznańskich artystów wspomina portal Tutej.pl.

Krystyna Feldman

Ta wybitna aktorka związana od lat z Teatrem Nowym urodziła się 1 marca 1920 roku we Lwowie. Po ukończeniu studium dramatycznego debiutowała na scenie Teatru Miejskiego we Lwowie. Występowała na jego deskach w latach 1937-39. W 1944 r. po wojennej przerwie powróciła na deski lwowskiego teatru męską rolą Staszka w "Weselu" w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Od 1976 związana była z teatrami poznańskimi: Polskim (1976-83) i Nowym (od 1983).

Na planie filmowym debiutowałą drobną rolą dewotki w socrealistycznej "Celulozie" Jerzego Kawalerowicza z 1953 roku. W swoim dorobku ma ponad 60 ról telewizyjnych i filmowych. Była jedną z najbardziej wyrazistych aktorek drugiego planu.

Masową popularność zyskała przed osiemdziesiątką, kiedy zagrała babcię Rozalię w popularnym serialu "Świat według Kiepskich". Tytułowa rola w filmie "Nikifor" przyniosła jej międzynarodową sławę. Jej rewelacyjna kreacja w tym filmie została obsypana nagrodami w Polsce i za granicą. Do ostatnich dni pracowała w Teatrze Nowym. Zmarła 24 stycznia w swoim mieszkaniu na Ratajach. Miała 86 lat.

Mariusz Sabiniewicz

Szerszej widowni aktor poznańskiego Teatru Nowego znany był z jednej z głównych ról w serialu "M jak miłość" - był jednym z nielicznych poznańskich aktorów, którym udało się zrobić karierę w stolicy.

W Poznaniu Mariusz Sabiniewicz był najbardziej znany ze swoich ról w Teatrze Nowym, w którym stale pracował:zagrał między innymi w "Pięknej Lucyndzie", "Fredrze dla dorosłych" i "Kolacji na cztery ręce". O kilku lat walczył z nowotworem - niejednokrotnie opowiadał o swoich zmaganiach z chorobą w mediach, szczególnie wtedy, gdy wydawało się, że udało mu się ją pokonać. Ostatecznie okazała się to jednak walka przegrana. Zmarł 26 kwietnia. Miał 44 lata.

Conrad Drzewiecki

W wieku 81 lat zmarł Conrad Drzewiecki - wybitny tancerz, choreograf, reformator baletu i twórca Polskiego Teatru Tańca.

Urodził się w 1926 roku w Poznaniu, tutaj też tańczył jako solista w poznańskiej Operze do 1956 roku, kiedy to wyjechał z kraju, by pogłębiać swoją wiedzę o tańcu. W ciągu następnych siedmiu lot tańczył w kilku renomowanych zespołach francuskich i odbył długie tournee po wielu krajach wszystkich kontynentów, co pozwoliło mu zdobyć wszechstronne praktyczne doświadczenie.

Po powrocie został dyrektorem Opery i jej solistą, podjął też starania o zorganizowanie samodzielnego zespołu, uwieńczone w 1973 r. powstaniem Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego, którym od pierwszej chwili jego istnienia mówiło się "Balet Drzewieckiego".

Rok temu (23 sierpnia) odebrał w Poznaniu Złoty Medal Gloria Artis. Odznaczenie artyście nadał minister kultury i dziedzictwa narodowego za zasługi w dziedzinie kultury. Zmarł 25 sierpnia, dokładnie w czasie trwania Warsztatów Tańca Współczesnego, organizowanych przez jego ukochane dziecko - Polski Teatr Tańca.

Wojciech Drabowicz

Jeden z najsłynniejszych polskich śpiewaków, baryton, absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej. Świetny debiut w poznańskim Teatrze Wielkim w tytułowej roli w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego otworzył mu drogę do międzynarodowej kariery i nie było na świecie prestiżowego teatru, w którym by nie wystąpił. W latach 1983-1989 występował w składzie słynnego poznańskiego sekstetu Affabre Concinui, był laureatem polskich i międzynarodowych konkursów wokalnych. Ostatnio poznaniacy mogli go usłyszeć m.in. podczas premiery opery Ca Ira. Zginął 27 marca w wypadku na autostradzie A2 wracając do domu, do Poznania. Miał 41 lat.

Edyta Król-Leszczyńska

Znana i lubiana dziennikarka poznańskiej telewizji, zajmująca się głównie kulturą i współtworząca wiele kulturalnych programów lokalnej telewizji. Poznański Informator Kulturalny" czy "Zoom" to były jej autorskie programy, współpracowała także przy przygotowaniu "Afisza", prowadziła koncerty i programy na żywo. Ostatnio jednak coraz rzadziej można ją było zobaczyć na ekranie - od kilku lat walczyła z nowotworem i mimo początkowych pomyślnych rokowań nie udało jej się wygrać z chorobą. Zmarła 24 stycznia. Miała 38 lat.

Marcela Hildebrandt-Pruska

Była legendą poznańskiego baletu, wspaniałym choreografem i nauczycielem. Urodzona w Chicago zadebiutowała w 1931 roku w Berlinie, po skończeniu Instytutu Jacquesa Dalcroze'a. Wojna przerwała jej karierę, jednak tuż po wyzwoleniu, które powitała w Poznaniu, Marcela Hildebrant wróciła do pracy organizując od podstaw życie taneczne w stolicy Wielkopolski, propagując nowoczesne podejście do idei tańca i wyjście poza ramy klasycznego baletu. Niezwykle cenił ją i zawsze ciepło wspominał sam Conrad Drzewiecki. Profesor Hildebrandt-Pruska zmarła na wyspie Santa Lucia w archipelagu Karaibów. Miała 103 lata.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji