Artykuły

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna

Powołana właśnie do życia Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna będzie najwyższym wyróżnieniem tego typu w kraju - jej zdobywca wzbogaci się o 50 tys. złotych. Po raz pierwszy wręczona zostanie w przyszłym roku - pisze Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.

Powstanie GND wiąże się z fundowaną również przez miasto Nagrodą Literacką Gdynia, przyznawaną autorom najlepszej książki eseistycznej, tomu poezji oraz prozy. Po jej zeszłorocznej, premierowej odsłonie, pojawiły się opinie, że powinna być przyznawana nie w trzech, ale czterech kategoriach, aby nagrodzić również dramatopisarzy. Jednak ostatecznie nagroda za dramat funkcjonować będzie niezależnie od Nagrody Literackiej. Zadecydowała o tym przede wszystkim konieczność stworzenia osobnej kapituły, która oceni zgłoszone sztuki. Ale dramatopisarze nie powinni poczuć się pokrzywdzeni - podobnie jak pisarze, poeci i eseiści mogą liczyć na statuetkę i 50 tys. zł. Partnerem miasta w organizacji konkursu jest Teatr Miejski im. Gombrowicza w Gdyni, Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna powiązana będzie z Festiwalem Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

- Inicjatorem powstania Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej jest Jacek Bunsch, dyrektor Teatru Miejskiego - opowiada Joanna Puzyna-Chojka, sekretarz kapituły nagrody. - Gdy prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zauważył, że pomysł Nagrody Literackiej sprawdził się, dał się przekonać do ufundowania Nagrody Dramatycznej. A "dobrym duchem" całego przedsięwzięcia był prof. Jan Ciechowicz. Konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną jest dopełnieniem działań promujących najnowszą polską dramaturgię, skupionych wokół R@Portu. Od początku wpisywaliśmy go zresztą w projekt festiwalu, brakowało tylko funduszy na jego uruchomienie. Cel jest podobny: chodzi o wskazywanie w jej obszarze nowych, frapujących zjawisk, lansowanie nieznanych autorów, którzy zainspirują teatr do poszukiwań w obrębie języka scenicznego. Nie spodziewamy się dzieł doskonałych. Wręcz przeciwnie, zakładamy, że nagrodzona sztuka przejdzie jeszcze długą drogę, zanim trafi na scenę.

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna przyznawana będzie jednemu tekstowi, wcześniej niewystawianemu i niedrukowanemu, napisanemu przez żyjącego autora. Najlepszy dramat wyłoniony zostanie - z trzydziestu tekstów wybranych przez komisję artystyczną - przez pięcioosobową kapitułę. W jej składzie znajdzie się kierownik Katedry Dramatu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Małgorzata Sugiera, kierownik Zakładu Dramatu, Teatru i Filmu Uniwersytetu Gdańskiego Jan Ciechowicz, kierownik Zakładu Antropologii Literatury i Krytyki Artystycznej Uniwersytetu Gdańskiego Zbigniew Majchrowski oraz redaktor naczelny "Teatru" Jacek Kopciński. Nazwisko piątego członka kapituły nie jest jeszcze znane. Organizatorzy konkursu planują wydanie tomu z najlepszymi pracami, Teatr Miejski będzie miał prawo do prapremierowego wystawienia nagrodzonego dramatu.

***

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna - harmonogram:

- do 5 stycznia 2008 - przyjmowanie zgłoszeń do konkursu

- do 25 lutego 2008 - wytypowanie przez komisję artystyczną sztuk, które przechodzą do drugiego etapu (maksymalnie 30)

- kwiecień 2008 - wyłonienie pięciu finalistów

- początek maja 2008 - ogłoszenie nazwisk finalistów

- połowa maja 2008 (prawdopodobnie 16-18 maja) - trzydniowe pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału połączone z dyskusją z udziałem autorów; ostatniego dnia - dyskusja panelowa

- inauguracja Festiwalu R@Port (prawdopodobnie 19 maja) - uroczystość wręczenia Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji