Artykuły

Kraków. Kantor na DVD utrwalony

Unikatowy zapis spektaklu "Wielopole, Wielopole" [na zdjęciu], zrealizowany w roku 1983 w Wielopolu Skrzyńskim, znalazł się na jednej z płyt zestawu dokumentującego twórczość Tadeusza Kantora i jego teatru Cricot 2.

- Planujemy kolejne edycje zachowanych zapisów - mówi Natalia Zarzecka, dyrektorka Cricoteki, Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, który opublikował płyty. Zestaw zawiera filmy dokumentalne, zrealizowane przez Andrzeja Sapiję.

Obok wspomnianego zapisu spektaklu "Wielopole, Wielopole" można na nim znaleźć film "Kantor", nakręcony podczas prób do spektaklu "Niech sczezną artyści", film "Powrót Odysa", dokumentujący próby do przedstawienia "Nigdy tu już nie powrócę", film "Próby, tylko próby", opowiadający o powstawaniu spektaklu "Dziś są moje urodziny", którego premiera odbyła się już po śmierci Kantora. To nie jedyne zachowane materiały filmowe utrwalające dorobek teatru Cricot 2. W Cricotece dostępne jest m.in. niekomercyjne wydanie DVD z dokonanym przez Andrzeja Wajdę zapisem spektaklu "Umarła klasa" z roku 1976.

- Kolejny przygotowywany zestaw będzie zawierał zapisy telewizyjnych realizacji kilku spektakli, m.in. "Nigdy tu już nie powrócę" i "Niech sczezną artyści". Wiemy również, że istnieją rejestracje dokonywane za granicą. W następnej kolejności opublikujemy zestaw filmów dokumentalnych, w tym wywiadów, jakie przeprowadził z Kantorem Krzysztof Miklaszewski - mówi Natalia Zarzecka.

Pierwszą kolekcję, wydaną w nakładzie 2000 egzemplarzy, można kupić na razie jedynie w krakowskiej Cricotece.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji