Artykuły

Warszawa. Medale Gloria Artis dla członków TKT

Medale Gloria Artis, odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz nagrody i dyplomy ministra kultury i dziedzictwa narodowego wręczono w czwartek w Warszawie członkom Towarzystwa Kultury Teatralnej (TKT), które w tym roku obchodzi 100-lecie działalności.

Podczas czwartkowej uroczystości podsekretarz stanu w resorcie kultury Tomasz Merta ocenił, że działalność TKT to "działalność szczególnie cenna.

- Zwykle kiedy myślimy, rozmawiamy o teatrze, mamy na myśli to, co dzieje się na największych scenach w Polsce. (...) Kto wie, czy nie najistotniejszy dla przyszłości teatru jest jednak ten moment, w którym teatr wychodzi poza najważniejsze sceny narodowe - mówił Merta.

- Wszystko, co jest działalnością popularyzatorską (...), co dzieję się w wielu miejscach w kraju, w których na co dzień nie przeżywa się tak odświętnie przedstawienia teatralnego - to rzecz bardzo istotna - podkreślił Merta.

Złoty medal Gloria Artis otrzymał teatrolog, rektor Akademii Teatralnej w Warszawie, prezes zarządu głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej - Lech Śliwonik.

Ocenił on, że "z punktu widzenia kultury teatralnej najważniejsze jest to, by w danej wsi odbyło się raz na rok widowisko, które przygotują tamtejsi mieszkańcy".

- Mamy poczucie wagi tego, co robimy, choć zdajemy sobie sprawę, że stajemy się coraz bardziej niemodni. Wszyscy jesteśmy w tej drugiej połowie życia, z trudem przebijamy się do młodego pokolenia - przyznał Śliwonik.

Srebrne medale Gloria Artis zostały wręczone Piotrowi Damulewiczowi, Aleksandrze Kotlarskiej, Mieczysławowi Niedźwieckiemu i Michałowi Pawłowi Stryczyńskiemu.

Brązowe medale Gloria Artis otrzymali natomiast Andrzej Fabisiak, Juliusz Kornacki, Adolf Krzemiński, Irena Lewandowska, Leszek Zalewski.

Odznakami Zasłużony dla Kultury Polskiej uhonorowano Czesławę Jakubską, Mariolę Grzybowską, Mirosława Grzegorczyak, Natalię Annę Wieczerzyńską, Romana Jacka Uścińkiego, Grzegorza Stawiaka, Jana Gałeckiego.

Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (po 5 tys. zł) zostały przyznane Jolancie Krawczykiewicz, Leszkowi Gradzie, Marianowi Glinkowskiemu i Janowi Zdziarskiemu.

Dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymali natomiast Helena Stępień, Henryk Dąbrowski, Marian Popis, Zbigniew Rudziński i Elżbieta Trytt.

Towarzystwo Kultury Teatralnej to jedno z najstarszych i najbardziej prężnych stowarzyszeń społeczno-kulturalnych w Polsce. Kontynuuje działalność Związku Teatrów i Chórów Włościańskich oraz Związku Teatrów Ludowych. Na terenie kraju istnieje obecnie 21 oddziałów TKT zrzeszających 500 członków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji