Artykuły

Lublin. Babicki o nowym sezonie

O planach na nowy sezon z Krzysztofem Babickim, dyrektorem artystycznym Teatru im. Osterwy w Lublinie, rozmawia Tymoteusz Ikrzak.

"Czym Osterwa zaskoczy nas w tym sezonie?

- Nie za bardzo lubię używać słowa zaskoczy, bo oznacza to pomysł na jeden wieczór. A ja, jak czynię to od czterech lat, chcę robić po prostu teatr. Po Caliguli Camusa [na zdjęciu] i Don Juanie Moliera mieliśmy dwie komedie - Szkarłatną Wyspę Bułhakowa i Politykę Perzyńskiego. Tymczasem nie chcemy być uważani za teatr komediowy, co jednak nie oznacza, że staniemy się teatrem tragedii Dlatego też będą wystawione tytuły, które sprawiają że widzowie zetkną się z wybitnymi dziełami literackimi, a zespołowi pozwolą się rozwijać. Od czerwca trwają próby do Hamleta Szekspira, którego premiera zaplanowana jest na 20 listopada Następna będzie Czajka Czechowa - komedia, ale taka komedia, jak to u niego jest - i do łez, i do śmiechu (w sekretariacie teatru czeka już najprawdziwsza bałałajka, którą dla potrzeb Czajki przywieziono aż z Brześcia - przyp. red.). Potem wystawimy Najlepsze lata panny Jean Brodie Jay Presson Allen, co będzie polską prapremierą. I to będzie prawdziwe zaskoczenie! Mam nadzieję, że będzie też dużą satysfakcją dla naszej publiczności Na koniec, w czerwcu zaprezentujemy Opowieści lasku wiedeńskiego von Horvatha. W tym też miesiącu rozpoczną się próby do Sędziów Wyspiańskiego. Sztukę tę przygotowujemy na przyszły sezon, a jej wystawieniem uczcimy 120. rocznicę naszego teatru.

Jaki będzie Pański Hamlet?

- Przede wszystkim to nie będzie wytrych do ,.Hamleta, bo korzystamy z tłumaczenia Jerzego Sito. To będzie też spotkanie kilku pokoleń aktorów na scenie: z jednej strony Jacek Król i Monika Domejko, z drugiej Henryk Sobiechart i Jerzy Rogalski.

Nadal będą też wystawiane sztuki z poprzedniego i wcześniejszych sezonów.

- Tak, na naszych deskach nadal można oglądać - prócz wspomnianych sztuk - Romea i Julię oraz .Poskromienie złośnicy Szekspira, Piękną Lucyndę Hemara, Biesy Camusa na podstawie Dostojewskiego, Czerwony kapturek Szwarca oraz Europa? Mikrodramaty - osiem niezależnych mikrodramatów różnych autorów, połączonych w jedną sztukę. Dalej będziemy wystawiać też Dziady Mickiewicza, ale już bez Ignacego Gogolewskiego w roli Senatora, w której dotychczas wystąpił 55 razy.

Dawno nie widziałem w Teatrze Telewizji żadnej nowej sztuki w Pana reżyserii..

- Jakiś czas temu zgłosiłem kilka tytułów, które jednak nie wzbudziły zainteresowania i nie zostały zatwierdzone. Niemniej prowadzę pewne rozmowy, może coś z tego wyjdzie. Dużo też zależy od możliwości realizacyjnych".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji