Artykuły

Kraków, Paryż, Wielopole Skrzyńskie - w rocznicę śmierci Kantora

8 grudnia przypada siedemnsta rocznica śmierci Tadeusza Kantora. W ciągu najbliższego tygodnia odbędzie się wielo zdarzeń związanych z artystą i jego dziełem, a dziejących się od Wielopola Skrzyńskiego po Paryż, z Krakowem pośrodku.

W Krakowie, w samo południe staną przed Cricoteką (ul. Kanonicza) "Żywe pomniki". O godz. 13, w pomieszczeniach Cricoteki zostanie otwarta wystawa "Moje muzeum. Tadeusz Kantor". Ekspozycja obiektów z Podziemnego Teatru Niezależnego i teatru Cricot 2 będzie rekonstrukcją aranżacji wystawy zrealizowanej przez Tadeusza Kantora w roku 1986, w tym samym miejscu.

O godz. 16 w galerii - pracowni Tadeusza Kantora, przy ul. Siennej 5/7 otworzy się wystawa fotografii Ruggro Bianchi z nowojorskich spektakli "Umarłej klasy" w 1979 r. O godz. 17, w galerii Krzysztofory rozpocznie się wernisaż wystawy fotografii Antonia Sferlazzo z "Wielopola, Wielopola..." we Florencji i prezentacja włoskich publikacji o Kantorze.

W poniedziałek, 10 bm., W Bunkrze Sztuki zapowiedziano "Istnieje tylko to, co się widzi" - promocja płyt DVD dokumentujących twórczość Tadeusza Kantora. Spotkanie z udziałem reżysera, Andrzeja Sapii i dyrektorki Cricoteki Natalii Zarzeckiej poprowadzi Paweł Głowacki.

Wtorek przyniesie w Galerii Sztuki Polskiej XX w. (Gmach Główny Muzeum Narodowego), rozpoczynające się o godz. 16.30 spotkanie z Wojciechem Sperlem, autorem wystawy Fotografie z seansu Tadeusza Kantora Umarła klasa".

Ponadto od 7 do 9 grudnia na scenie "W Bramie" Teatru Słowackiego (pl. Świętego Ducha 4) prezentowany będzie spektakl "Minęło, minęło i tak przeminą wszystkie historie", ze scenariuszem i w reżyserii Andrzeja Wełmińskiego. Początek - zawsze o godz. 20.

W Paryżu, w sobotę 8 bm., od godz. 11 do 18, trwać będzie hommage dla Tadeusza Kantora "Mam dość siedzenia w obrazie, wychodzę". W programie przewidziano transmisję internetową "Żywych pominików" sprzed Cricoteki w Krakowie. Program dedykowany pamięci Kantora inauguruje we Francji działalność stowarzyszenia Processus - Le Retour d'Ulysse l'Arta, stawiające sobie za cel szerzenie pamięci o Tadeuszu Kantorze i jego dziele.

W piątek, 14 bm. na Starej Plebanii w Wielopolu Skrzyńskim zostaną otwarte wystawy obiektów i instalacji Andrzeja Wełmińskiego oraz fotografii Małgorzaty Pałki z "Wielopola, Wielopola..."

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji