Artykuły

Kraków. Trwają obchody rocznicy śmierci Kantora

W Krakowie obchodzono - przypadającą 8 grudnia - 17. rocznicę śmierci Tadeusza Kantora. Jak co roku w tym dniu, przed Cricoteką, na ul. Kanoniczej stanęły "Żywe pomniki": Lesław i Wacław Janiccy jako dwaj chasydzi z deską ostatniego ratunku, ze spektaklu "Nigdy tu już nie powrócę" i Jan Książek jako Wieczny Wędrowiec z "Kurki wodnej"[na zdjęciu].

Po raz pierwszy aktorów teatru Cricot 2 jako "Żywe pomniki" razem z Krakowem oglądał Paryż: pokaz transmitowany był przez Internet do paryskiej galerii l'Arta, gdzie w sobotę inaugurowało działalność stowarzyszenie zajmujące się pielęgnowaniem i krzewieniem sztuki Tadeusza Kantora.

W Cricotece otwarto wystawę "Moje muzeum. Tadeusz Kantor", prezentującą wybrane obiekty z Podziemnego Teatru Niezależnego i ze spektakli teatru Cricot 2. "Zanim nie zniknie jeszcze pamięć i obraz tej sceny, a biedny Pierrot nie oddali się na zawsze, pragnę powiedzieć, co najgłębiej określi moją drogę do teatru" - pisał Tadeusz Kantor, wyjaśniając, że "była to zawsze Buda Jarmarczna. Ten prawdziwy Teatr Wzruszeń".

W galerii - pracowni Tadeusza Kantora i w Krzysztoforach otwarto dwie wystawy fotograficzne. Pierwsza, autorstwa Ruggero Bianchi poświęcona jest nowojorskiej premierze "Umarłej klasy" w 1979 r., druga, "Wielopole, Wielopole we Florencji" Antonio Sferlazzo to ważny, fotograficzny zapis pracy Kantora nad spektaklem.

Przez trzy wieczory, od piątku do niedzieli, publiczność szturmowała Scenę w Bramie, najmniejszą ze scen Teatru im. J. Słowackiego, gdzie odbywały się spektakle "Minęło, minęło i tak przeminą wszystkie historie" ze scenariuszem i w reżyserii Andrzeja Wełmińskiego. Dziś, w krakowskim Bunkrze Sztuki odbędzie się promocja płyt DVD z filmami Andrzeja Sapiji dokumentującymi twórczość Tadeusza Kantora. Spotkanie z udziałem Andrzeja Sapii i dyrektorki Cricoteki, Natalii Zarzeckiej, poprowadzi Paweł Głowacki.

W najbliższy piątek przewidziane są uroczystości w Wielopolu Skrzyńskim, gdzie w 1915 r. urodził się Tadeusz Kantor.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji