Artykuły

Słupsk. Aktorzy Nowego Teatru w filmie Brzeskota

Komedia gangsterską pt. "Nie ma takiego numeru", nakręcona pod patronatem "Głosu Pomorza" wreszcie weszła wczoraj na ekrany. W filmie tym występują: Jan Machulski, Jan Nowicki i... plejada słupskich aktorów.

Grupa przyjaciół decyduje się na skok - opróżnienie sejfu kasyna, które zajmuje się praniem brudnych pieniędzy skorumpowanego świata polityki. Aby ominąć zabezpieczenia projektowane przez największych speców i okraść złodzieja większego od siebie, trzeba mieć precyzyjny plan i zebrać fachową ekipę.

To tło scenariusza. Oczywiście "Ocean eleven" z Geogre Clooney'em i Bradem Pittem. Ale nie o to chodzi w tym pastiszu kryminału. "Nie ma takiego numeru" to wielki eksperyment kina niezależnego. 2,5 mln złotych budżetu uzyskanego od sponsorów, własne pomysły, siły koszalińskich i słupskich aktorów oraz.. patronat medialny "Głosu Pomorza".

Reżyser filmu, Bartosz Brzeskot, zaprosił do filmu także gwiazdy m.in. Jana Machulskiego i Jana Nowickiego. W epizodach pojawiają się Dariusz Michalczewski i Mariusz Pudzianowski.

Główne role powierzył jednak artystom ze słupskiego Nowego Teatru. Szansę na filmowy debiut dostali m.in. Agnieszka Ćwik, Marcel Wiercichowski, Albert Osik. Jedną z wiodących ról gra były dyrektor NT Bogusław Semotiuk.

- To była moja największa przygoda z filmem - wspomina Wiercichowski. - Zdjęcia w Koszalinie kręciliśmy głównie w nocy. Czasem nie było nawet czasu na sen, bo rano w Słupsku zaczynały się próby.

Pracę w komedii z sentymentem wspomina też Albert Osik. - Miałem tam niewielką scenę w kasynie, a po zdjęciach często graliśmy na automatach - opowiada Albert Osik. - Bartek Brzeskot znał słupskich aktorów bardzo dobrze i dlatego strasznie nas cisnął. Chciał, żebyśmy zagrali najlepiej jak umiemy.

Film został ukończony dwa lata temu. Zebrał już sporo nagród i ma być hitem. Kilkakrotnie przesuwano jednak jego premierę.

Od wczoraj film oglądać można w największych polskich kinach. - Mamy 34 kopie, a to jak na produkcję niezależną całkiem dużo - mówi Paulina Młynarska z firmy Vivarto & Art-House, która jest dystrybutorem komedii. - Producenci przez wiele miesięcy szukali dystrybutora. Gdy trafili do nas, postanowiliśmy zaryzykować, bo to jedna z najlepszych komedii gangsterskich ostatnich lat.

Prapremiera filmu odbyła się już w Słupsku. Publiczność nie dopisała. Teraz film ma mieć lepszą promocję.

Słupszczanie w filmie

W "Nie ma takiego numeru" zagrali aktorzy słupskiego Nowego Teatru: Marcel Wiercichowski, Agnieszka Ćwik, Albert Osik, Ireneusz Kaskiewicz, Krzysztof Kluzik, Jan Stryjniak, Bożena Borek, Jerzy Karnicki, Hanna Piotrowska, Agnieszka Grzybowska.

Nagrody dla filmu

Nagroda publiczności na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie (2006 rok), "Złota Podkowa" dla Bartosza Brzeskota za debiut podczas festiwalu "Wakacyjne kadry" w Cieszynie (2006); nagroda publiczności na festiwalu "Happy End" we Wrocławiu (2005) i Grand Prix festiwalu "Bajerada" w Jeleniej Górze (2005).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji