Artykuły

Częstochowa. Wystawa rysuków Kantora

Gdy w Częstochowie powstało Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, ówczesny minister kultury Waldemar Dąbrowski ofiarował mu rysunek Tadeusza Kontora. Od tego czasu powołana w Zachęcie komisja kupowała następne prace. Ich wybór pokazywany jest na otwartej właśnie w Konduktorowni wystawie w aranżacji Andrzeja Desperaka.

- Po dwóch latach od zainicjowania w Częstochowie Narodowego Programu Kultury "Znaki czasu", możemy już mówić o konkretnych zarysach Regionalnej Kolekcji Sztuki Współczesnej, tworzonej przez naszą Zachętę - mówi Piotr Głowacki, prezes lokalnego Towarzystwa. - Tworzonej dzięki dotacjom Narodowego Centrum Kultury, Samorządu Województwa Śląskiego i samej Częstochowy. Dzięki fundatorom nasze miasto będzie miało bardzo ciekawy, stały fragment kulturalny w swej przestrzeni.

Komisja kupiła 70 dzieł, 21 kolekcja otrzymała w darze. Na 41 autorów reprezentowanych na wystawie otwartej 14 grudnia (pod pracami znajdziemy nazwiska m.in. Edwarda Dwurnika, Tadeusza Kantora, Lecha Majewskiego i Henryka Wańka) 18 mieszka w naszym mieście.

Wystawę można oglądać do 1 stycznia.

Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych - Konduktorownia, ul. Piłsudskiego 34/36.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji