Artykuły

Kaczka podana na rockowo

Dla starszych widzów będzie to sentymentalna podróż, dla ich dzieci - pierwsza wizyta w szkole prowadzonej przez zwariowanego profesora, który objada się piegami. Akademia Pana Kleksa otwiera swoje podwoje w siedzibie teatru Roma.

Pisząc libretto Wojciech Kępczyński oparł się na trzech powieściach Jana Brzechwy: "Akademii Pana Kleksa"; "Podróżach..." i "Triumfie..." oraz na sztuce teatralnej "Niezwykła przygoda Pana Kleksa" wystawionej w latach 60. przez Teatr Narodowy.

Nie zrezygnował też, jako reżyser, z cytatów z filmowej serii Krzysztofa Gradowskiego. Dzisiejsi trzydziestolatkowie odnajdą je przede wszystkim w warstwie muzycznej spektaklu, jako że Andrzej Korzyński, autor muzyki do zekranizowanej "Akademii...", jest też współtwórcą spektaklu w Romie. Znajomo zabrzmi m.in. słynny song "Wy nie wiecie, a ja wiem" czy "Księżyc raz odwiedził staw", niespodzianką zaś będzie wykonanie kultowej "Kaczki dziwaczki" przerobionej na ostrą, rockową balladę.

Profesora Kleksa zagra na zmianę dwóch śpiewających aktorów: Robert Rozmus i Wojciech Paszkowski. Obaj czarni jak kruki, zarośnięci jak Rumcajs i rozpoznawalni tylko po głosie.

- Robert i ja mamy ustalone pewne ramy, w których się poruszamy jako Ambroży Kleks, i tylko pewne niuanse mogą nas różnić - mówi Wojciech Paszkowski.

W najbardziej fascynującą, bo mroczną postać Filipa Golarza wcielą się Tomasz Steciuk i Łukasz Zagrobelny. Poza tym w spektaklu gra ponad 30 dzieci, wyłonionych spośród 800 kandydatów z całej Polski.

W roli Adasia Niezgódki, chłopca, który staje się pupilem Ambrożego Kleksa, występują: Wojtek Rotowski, Jakub Badurka i Patryk Plesiński. Niezgódka i jego kumple nie są już zdani w Akademii jedynie na własne towarzystwo. Pełna magii i sekretów szkoła Kleksa została bowiem instytucją koedukacyjną, a jedną z głównych bohaterek musicalu w Romie jest Rezeda grana przez Igę Krefft, Justynę Bojczuk i Magdalenę Wasylik. Razem ruszą w wielką gonitwę przez Patentonię, Nibycję, Alamakotę i inne bajkowe krainy za asystentem Filipa Golarza Alojzym Bąblem. Ukradnie on bowiem Ambrożemu Kleksowi szkatułę, którą uczony otrzymał niegdyś od sędziwego doktora Paj Chi Wo. W szkatule znajdują się tajemnice pozwalające utrzymać harmonię w świecie bajek. W łapach Bąbla stają się one niebezpiecznym narzędziem.

Autorzy musicalu zapowiadają niespotykane dotąd w teatrze efekty specjalne, m.in.: czterometrowy, latający nad widownią sterowiec, animacje na kilku ruchomych ekranach, wielkie origami.

- Po raz pierwszy będzie to spektakl multimedialny na taką skalę - twierdzi Kępczyński. Do współpracy zaprosił także Tomasza Bagińskiego - autora krótkometrażowego filmu "Katedra" nominowanego do Oscara, który stworzył wraz z firmą Platige Image specjalne animacje, znanego charakteryzatora Sergiusza Osmańskiego oraz światowej klasy scenografa Borisa Kudlickę. Kostiumy projektuje Dorota Kołodyńska.

Specjalnymi dodatkami do spektaklu będą płyta z piosenkami z musicalu i internetowa gra planszowa.

27 I 28 STYCZNIA

TEATR ROMA

G0DZ.19

BILETY 15-65 ZŁ

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji