Artykuły

Kraków. Wystawa Zbigniewa Pronaszki w Muzeum Narodowym

Wystawę prezentującą dzieła jednego z najciekawszych polskich artystów XX wieku Zbigniewa Pronaszki (1885-1958) oglądać można od czwartku w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ekspozycję zorganizowano w ramach cyklu "Galeria Żywa".

Jak poinformował kurator wystawy, Światosław Lenartowicz, wystawa prezentuje najciekawsze dzieła z największej kolekcji tego artysty, obejmującej 97 obrazów olejnych, 20 rzeźb i ponad 500 prac na papierze. Kolekcja ta powstała przede wszystkim dzięki zapisowi artysty dla Muzeum Narodowego w Krakowie, dokonanemu w 1955 roku.

Wystawę podzielono na dwie części, odpowiadające głównym okresom w twórczości artysty. W sali "Awangarda" przedstawiono prace studenckie oraz obrazy, rzeźby, grafiki, akwarele i projekty scenograficzne z okresu zaangażowania Pronaszki w ruch formistyczny. Wśród obrazów znajdują się m.in. wczesne kompozycje powstałe pod wpływem Jacka Malczewskiego i najbardziej znane dzieło formistyczne malarza - "Akt" (1917). Prezentowany jest też projekt pomnika Adama Mickiewicza dla Wilna, uznawany za jedną z najważniejszych prac pomnikowych dwudziestolecia międzywojennego.

W sali "Koloryści" ukazano malarstwo artysty po roku 1922, kiedy to porzucił ruch formistyczny na rzecz koloru. Prezentowane obrazy pokazują, jak w kolejnych latach przeobrażenia stylu i eksperymenty formalne uczyniły go jednym z najwybitniejszych polskich kolorystów.

Zbigniew Pronaszko (1885-1958) - polski scenograf, malarz, rzeźbiarz - studiował malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Kijowie, później na ASP w Krakowie. Od początków samodzielnej drogi twórczej ulegał wpływom kubizmu i awangardy. W 1922 zwrócił się ku koloryzmowi. Był współzałożycielem grupy Formiści Polscy i członkiem grupy Zwornik. Po II wojnie światowej tworzył w duchu realizmu socjalistycznego. Od 1945 był profesorem ASP w Krakowie, a 1949-1951 jej rektorem.

Wystawa w gmachu głównym Muzeum Narodowego potrwa do 30 marca. Towarzyszy jej album autorstwa Światosława Lenartowicza "Zbigniew Pronaszko".

Na zdjęciu: Zbigniew Pronaszko, Projekt pomnika Adama Mickiewicza dla Wilna, 1922 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji