Artykuły

Radom. "Elektrownia" Andrzeja Wajdy nie jest zagrożona

Idea i projekt Andrzeja Wajdy, przewidujący stworzenie w Radomiu Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia", nie jest zagrożony - zapewniał w piątek dziennikarzy dyrektor tej placówki Zbigniew Belowski.

Konferencja prasowa zwołana przez Belowskiego była efektem m.in. listu, który reżyser Andrzej Wajda, inicjator powstania "Elektrowni" jako miejsca prezentacji sztuki współczesnej, skierował do Urzędu Marszałkowskiego, prezydenta Radomia i radomskich radnych.

Wajda napisał w nim m.in., że jest zaniepokojony postępem prac przy organizowaniu "Elektrowni" oraz zmianami personalnymi w kierownictwie placówki (tworząca od podstaw "Elektrownię" Agata Morgan została odwołana i w marcu ub. roku zastąpił ją Zbigniew Belowski - PAP), które jego zdaniem wpłynęły niekorzystnie na tempo realizacji projektu.

Belowski tłumaczył, że opóźnienia zrodziły się jeszcze za poprzedniego kierownictwa placówki. Stwierdził też, że m.in. źle zostały oszacowane koszty inwestycji, bo nie przygotowano projektów wykonawczych.

Jednocześnie szef "Elektrowni" wyraził nadzieję, że jeśli teraz wszystko pójdzie zgodnie z planem, to na przełomie marca i kwietnia gotowa będzie pełna dokumentacja i zostanie ogłoszony przetarg na budowę placówki. "Procedura przetargowa może potrwać około pół roku, a proces budowy - dwa lata - stwierdził.

Na ten rok w budżecie marszałkowskim dla "Elektrowni" zarezerwowano 1,9 mln zł.

Pomysłodawcą utworzenia w Radomiu nowoczesnego centrum sztuki jest reżyser Andrzej Wajda, który w dzieciństwie dziesięć lat w spędził w Radomiu. Od 1997 roku wraz z żoną Krystyną Zachwatowicz regularnie przekazuje radomskiemu Muzeum Sztuki Współczesnej dzieła ze swojej prywatnej kolekcji.

Wybudowana w stylu neogotyckim, ulokowana w centrum Radomia XIX-wieczna elektrownia zostanie zaadaptowana na centrum sztuki współczesnej na podstawie projektu grupy młodych architektów z Warszawy, kierowanej przez Andrzeja Kikowskiego. Budynek będzie wyremontowany, a dodatkowo dobudowane zostaną całkiem nowe elementy, wzniesione w nowoczesnym stylu. Centrum będzie mieć ok. 5 tys. metrów kwadratowych powierzchni i 3 poziomy. Ma tam znajdować się też biblioteka oraz kino.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji