Artykuły

Trzy śpiewaczki w jednej

"Opowieści Hoffmanna" w reż. Harry'ego Kupfera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Pisze Olgierd Pisarenko w Ruchu Muzycznym.

Stołeczny Teatr Wielki, który pod obecną dyrekcją uczciwie zapracował na miano "Akademijnego", zdobył się w końcu na pełnowartościową premierę operową. Mowa o "Opowieściach Hoffmanna", które przygotował 72-letni Harry Kupfer, twórca ponad 170 inscenizacji, najpierw na scenach "enerdowskich", potem światowych, w tym wiedeńskiej prapremiery "Czarnej maski" w 1986 i bayreuckiego "Pierścienia Nibelunga" z 1988, a przez lat 20 (do 2002) główny reżyser Komische Oper. Kupfer jest uczciwy wobec oryginału, tzn. nie próbuje wciskać publiczności własnej filozofii opakowanej w cudzą partyturę, a zwłaszcza sugerować, że utwór jest o czymś zupełnie innym, niż się nam i ojcom naszym wydawało. Owszem, reżyser lubi "pozaczasowość", więc kostium jest tu "ogólnie dwudziestowieczny", również pewne rekwizyty odnoszą się do przyszłości nieprzeczuwanej przez autorów dzieła, ale prawda uczuć i relacji między postaciami pozostaje nienaruszona i wydaje się przez to nawet bardziej wyrazista. Reżyser stara się przeniknąć motywy działających osób, odkryć przyczyny i pokazać konsekwencje ich wyborów. Za istotę problemu "Opowieści Hoffmanna" uważa konflikt sztuki i miłości, którego bohater opery nie potrafi rozwiązać, obwiniając ukochaną kobietę i pogrążając się w alkoholowym transie. Wymownym symbolem losu poety jest rzutowana przed "aktem Giulietty" projekcja, obraz wraku rzuconego na mieliznę. Przedstawienie Kupfera ma więc nastrój raczej posępny i wrażenie to potęguje dość ascetyczna strona wizualna, która opiera się głównie na czerni, bieli i szarościach, a tylko w ograniczonym zakresie wykorzystuje kolor (np. niebieska suknia Olimpii, czerwona Giulietty), który zresztą zyskuje przez to na ekspresji.

Problem dla odbiorcy stanowić może jednak i to, że Kupfer od pierwszych chwil dość natrętnie komentuje obrazem rozmaite punkty akcj i czy narracji a nawet stany ducha swego bohatera. Upływa więc trochę czasu, zanim widz przyzwyczai się do tej konwencji, a tymczasemjuż w samym prologu spada nań grad pomysłów i symboli, nie zawsze czytelnych: tuż po uniesieniu kurtyny z góry wysuwa się potężne nagie ramię - ręka Losu, ręka boska? Dłoń jest jakby zwinięta w pięść, choć... może nieszczęsnemu bohaterowi pokazuje "figę"? Co oznacza monumentalne popiersie, przesuwające się z niezamierzonym chyba (a może właśnie ostentacyjnym?) rumorem wzdłuż sceny?

Mimo to inscenizację Kupfera należy raczej chwalić za myślowy ład i konsekwencję. Nie ma tu sytuacji puszczonych na żywioł, nie ma niedopracowanych postaci; widać też, że reżyser wychodzi od tekstu i muzyki, nie zaś, jak się to tu i ówdzie zdarza, od własnego wyobrażenia o utworze. Skoro więc bohater opery twierdzi, że Stella to "trzy kobiety w jednej", to reżyser nieprzypadkowo sięga po rozwiązanie idealne, polegające na powierzeniu owych czterech ról (licząc epizod Stelli) jednej wykonawczyni. Piękna śpiewaczka Stella nieustannie zaprząta myśli Hoffmanna, nie dziwimy się zatem, kiedy nad sceną płynie w powietrzu jej teatralna garderoba (która potem pojawi się jeszcze w wersji "parterowej") i gdy romantyczny poeta, duchem wciąż w teatrze, wjeżdża do burszowskiej piwnicy wraz z całym rzędem czerwonych foteli.

Scenograficznym tłem, które się rzuca w oczy zwłaszcza w prologu i epilogu, jest ceglana ściana - kawałek dziewiętnastowiecznej architektury przemysłowej z fragmentami instalacji, a może tylko tylna ściana sceny teatralnej. W murze tym, w zależności od sytuacji, odsłaniają się okna i drzwi, ukazując przeważnie wnętrze teatru - tam bowiem śpiewa Stella, tam ją podziwia Hoffmann, tam też swoje marzenia ulokowała Antonia. Okna ukazują też inne obrazy: gdy Hoffmann w pieśni o Kleinzacku nieoczekiwanie dla siebie samego popada w liryczną dygresję, w oknach prześwietlonych słońcem widzimy sylwetki wpatrzonych w siebie zakochanych par - efekt wyjątkowej urody. Równie ciekawie okna zostały wykorzystane w "akcie Antonii" - gdy ta "nie śpiewa", w oknach widać wnętrze mieszczańskiego salonu, gdy "śpiewa", okna otwierają się na teatr, wypełniony publicznością. Oryginalnym pomysłem jest też milcząca obecność Hoffmanna podczas kluczowego tercetu - wie on już, że Antonia za swą pasję do śpiewu zapłaci życiem, nie reaguje jednak, całkowicie pogrążony w swej poezji.

Olimpia u Kupfera przypomina modelką z reklam z lat trzydziestych, a jako automat jest "sterowana" przez ogromny laptop - plastikową zabawkę dla przedszkolaków z krainy olbrzymów. W popisie wokalnym towarzyszy jej utrzymany w podobnej skali zestaw hi-fi z bazarowym bibelotem na szczycie: obracającą się chromowaną miniaturką harfy. Goście, ubrani na czarno, na spotkanie z Olimpia przywdziewają foliowe płaszcze ochronne. "Akt Giulietty" rozgrywa się w świecie z epoki Dołce vita, nie ma tu jednak ani Wenecji, ani - o zgrozo! - prawdziwej barkaroli. Canale Grandę widać tylko w telewizorze, barkarola odzywa się z amerykańskiego juke-boxa, uruchomionego kopniakiem Niklasa, a zamiast pałacu mamy amerykański krążownik szos z lat 50., który posłuży do nieoczekiwanej pointy: przednią częściąpojazdu ucieknie Dapertutto, tylną, w przeciwną stronę, Giulietta. W "akcie Antonii" znalazły się kolejne rekwizyty biorące czynny udział w akcji: ogromny samojezdny fortepian, równie mobilna okrwawiona kanapa, która sunie poprzez scenę w momencie, gdy doktor Miracle "diagnozuje" nieobecną Antonię, czy wiszące nad sceną girlandy skrzypiec, które rozjarzają się na czerwono w kulminacyjnym punkcie tercetu.

Pomysły reżyserskie, choćby najcelniejsze i najbardziej sugestywne, nie byłyby warte relacji, gdyby nie szczęśliwy dobór głosów, przekonujące prowadzenie postaci i ogólnie wysoki poziom muzyczny przedstawienia. Rewelacją premiery była Amerykanka Georgia Jarman we wszystkich rolach kobiecych. Zaśpiewanie ról Olimpii, Giulietty i Antonii (a dodatkowo epizodu Stelli) przez jedną śpiewaczkę, tak jak to sobie wyobrażał Offenbach, mimo znakomitych precedensów pozostaje wyczynem wyjątkowym, każda bowiem z tych partii wymaga innych właściwości wokalnych - od eterycznej koloratury (Olimpia), poprzez "fach" liryczny z odcieniami dramatyzmu (Antonia), po blask i siłę sopranu dramatycznego czy nawet mezzosopranu (Giulietta). Jarman z imponującą łatwością uporała się z tym szerokim zakresem zadań, zachwycała bogatą barwą, niezawodną techniką, pięknym rysunkiem frazy (do szczególnie poruszających momentów zaliczyłbym duet z "aktu Giulietty" i tercet z "aktu Antonii"), a również od strony aktorskiej udało się jej osiągnąć to, czego należałoby oczekiwać - była w każdej postaci odmienna. Równie przekonujący od strony wokalnej okazał się odtwórca roli Hoffmanna Richard Troxell, amerykański tenoro pięknej, młodzieńczo-lirycznej barwie głosu, z pełną blasku górą (świetna ballada o Kleinzacku!), choć jako aktor wydawał się zbyt jednostronny, demonstrując romantyczną desperację oraz alkoholowe względnie miłosne upojenie tymi samymi grymasami, gestami i ulubioną postawą w rozkroku. Claudio Otelli, baryton ceniony na scenach niemieckich i prezentujący bardzo kulturalny typ ekspresji wokalnej, prawem paradoksu wystąpił w rolach "czterech łotrów" - jako elegancki i pewny siebie Lindorf, wystylizowany na Einsteina szalony wynalazca Coppelius, zblazowany mafioso Dapertutto i diaboliczny Doktor

Ta świetnie śpiewająca trójka protagonistów znalazła godne wsparcie pośród "domowych" artystów Opery Narodowej. Miłośników "ról spodenkowych" musiał zmartwić fakt, że w roli Niklasa/Muzy reżyser zamiast mezzosopranu zapragnął mieć barytona. Jednak i taka wersja, choć mniej popularna, jest uprawniona przez partyturę, zaś Artur Ruciński stworzył tu kreację zgoła wybitną, w równej mierze pod względem wokalnym, co aktorskim, jako rzeczowy i sceptyczny towarzysz, który skrzętnie zbiera zapisywane przez poetę kartki, bo w Hoffmannie kocha wyłącznie jego potencjał artystyczny. Bardzo charakterystycznym Spalanzanim był Krzysztof Szmyt, zaś Paweł Wunder, w poczwórnej roli, stworzył zabawną galerię służących i totumfackich, na czele z Franzem i jego zabawnymi refleksjami na temat "metody". Sprawnie i dyskretnie pieczę nad stroną muzyczną przedstawienia prowadził Tomasz Bugaj.

Opowieści Hoffmanna w reżyserii Kupfera reprezentują estetykę, która nie każdemu się podoba, ale niejednego może zafascynować. Szkoda więc, że po tej lekcji w miarę nowoczesnego teatru operowego, na którą czekaliśmy bez mała półtora roku, na kolejne się nie zanosi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji