Artykuły

Poznań. Rozpoczął się Czwarty Maraton Biblijny

Od przeczytania pierwszych wersetów Księgi Rodzaju marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak rozpoczął w niedzielę w Poznaniu zorganizowany już po raz czwarty Maraton Biblijny - jak nazwano organizowane w Wielkim Poście w stolicy Wielkopolski publiczne czytanie całego Pisma Świętego.

W wypełnionym po brzegi kościele Wszystkich Świętych marszałek przeczytał początkowy rozdział pierwszej księgi Biblii, opowiadający o stworzeniu świata i człowieka. Kolejny rozdział Księgi Rodzaju odczytał dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu, Sławomir Pietras [na zdjęciu]. Następnie do czytania przystąpiły kolejne osoby, które zgłosiły się do udziału w Maratonie.

- Nasze przedsięwzięcie nie jest biciem kolejnego rekordu do Księgi Guinnesa, ale zachętą do sięgnięcia po Pismo Święte, którego znajomość wśród katolików jest wciąż słaba. Przekonaliśmy się, że nasz Maraton jest czasem znakomitych rekolekcji - tłumaczy ks. Robert Korbik, duszpasterz młodzieży archidiecezji poznańskiej, która jest organizatorem Maratonu.

Uczestnicy Maratonu chcą przeczytać w ciągu trzech tygodni wszystkie księgi Starego i Nowego Testamentu. Podzielona na 1500 fragmentów Biblia będzie czytana kolejno w 20 świątyniach Poznania i okolic. Czytanie będzie się rozpoczynało po południu i trwało do godzin wieczornych. Przewidziano także dwa razy czytanie nocą z soboty na niedzielę.

Każdy z uczestników Maratonu przeczyta około pięciominutowy fragment tekstu. Czytający korzystają z dużego, ważącego 12 kilogramów egzemplarza ,,Biblii Poznańskiej", wydanego przez Księgarnię Świętego Wojciecha w Poznaniu.

Pomysłodawcą Maratonu Biblijnego jest prezes Radia Merkury w Poznaniu, Piotr Frydryszek. Realizacji podjął się reżyser Przemysław Basiński, który w 2000 r. zapoczątkował w polskich katedrach cykl Verba Sacra, czyli czytanie Biblii przez znanych polskich aktorów. Stroną organizacyjną od początku zajmuje się Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej.

Podczas pierwszego Maratonu Biblijnego podzielone na 900 fragmentów Pismo Święte czytano bez przerwy przez pięć dni i pięć nocy w kościele Wszystkich Świętych. Druga edycja odbywała się w tej samej świątyni tylko w ciągu dnia. Rok temu Maraton gościł w 13 kościołach, zaś w tym będzie odbywał się aż w dwudziestu.

- Zależy nam, by z Pismem Świętym zetknęło się jak najwięcej osób, nie tylko czytających na głos Biblię, ale i tych, którzy się temu przysłuchują w kościołach. Dlatego staramy się, żeby Maraton odbywał się w wielu miejscach - mówi ks. Korbik.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji