Artykuły

Kolorowo, acz niemrawo

"Zemsta" w reż. Jarosława Kiliana w Teatrze Polskim w Warszawie. Pisze Janusz R. Kowalczyk w Rzeczpospolitej.

Widz spragniony dekoracyjnej wystawności może ją odnaleźć w "Zemście" wystawionej przez Jarosława Kiliana w scenografii jego ojca Adama.

Adam Kilian umie wyczarować na scenie malownicze światy, z rozwiązaniami zapierającymi dech. Inne elementy widowiska są już dyskusyjne. Poza imponującym wystrojem niewiele wrażeń wynosi się z premiery.

Tę samą komedię Fredry na tej scenie dziesięć lat temu wystawił Andrzej Łapicki. Kipiała od wspaniałych pełnokrwistych ról, z rewelacyjnym Papkinem Damiana Damięckiego, znakomitymi Cześnikiem Olbrychskiego i Milczkiem Gogolewskiego na czele.

W nowej inscenizacji aktorzy zdają się być jedynie mało istotnym dodatkiem do imponujących dekoracji. Mur dzieli zamkową posiadłość dwóch szlachciurów na utrzymaną w tonach gorącej czerwieni część Cześnika oraz skąpaną w zimnych błękitach stronę Rejenta. Wydaje się jednak, że postać krewkiego Cześnika bardziej określa jego wygolona głowa z kilkoma kłaczkami fantazyjnego kołtuna aniżeli sama gra Marcina Jędrzejewskiego. A i tak on sam wyrywał się przed szereg, także swobodą podawania tekstu.

Miłe wrażenie robiła Katarzyna Stanisławska ze swym talentem komicznym, choć w roli Klary miała niewielkie pole do popisu. Dała mu ujście w znakomitej etiudzie mimicznej, gdy Papkin odczytywał swój testament. Z przyjemnością obserwowałem burzę uczuć na jej twarzy, gdy spod współczucia dla zbolałego pieczeniarza przebijały oznaki wesołości.

Natomiast sam Papkin w wykonaniu Andrzeja Pieczyńskiego zaskoczył mnie pozytywnie tylko w jednym momencie. Kiedy zadziwił się nad imieniem ojca: "Tak, Jan mu było!". Wyraźnie zmyślił dopiero co to imię, bo najpewniej był z nieprawego łoża i rodziciela nie znał. W ten sposób odsłonił na mgnienie prawdziwe oblicze. Trochę mało jak na tak barwną postać.

Takie przedstawienie trudno budować na dwóch rolach, a mam wrażenie, że tylko Stanisławska i Jędrzejewski wiedzieli, po co wychodzą na scenę. Nie zastąpią tego triki formalne w rodzaju wpełzającego w finale kilkumetrowego krokodyla ani inne fajerwerki urozmaicające ukłony i wzmagające brawa widzów.

Sztafaż miłej dla oka dekoracji nie zmienia faktu, że ten sposób uprawiania teatru przyniósł efekt zaledwie poprawny.

Na zdjęciu: scena z próby "Zemsty" w reż. Jarosława Kiliana.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji