Artykuły

Warszawa. "Performatyka warszawska" w IT

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 28 lutego o godz. 18 do Instytut Cafe, Al. Ujazdowskie 6 na drugie spotkanie i panel dyskusyjny w ramach projektu "Performatyka warszawska" pt. Performanse polityczne - vol.1 Performanse władzy z udziałem: Anny Garwolińskiej, Piotra Tymochowicza i Mateusza Kanabrodzkiego. Prowadzenie: Bartosz Frąckowiak.

Rozmowa dotyczyć będzie teatralizacji życia politycznego, czyli technik teatralnych, jakie stosowane są w celach wywierania wpływu i wywoływania określonego wrażenia na odbiorcach/elektoracie w życiu politycznym. Innymi słowy: jakie gry uprawia władza, by skutecznie rządzić i uzasadniać swoją pozycję i z jakich elementów składa się tożsamość medialna polityków - czy są one stałe, czy kształtują się w procesie zmian, momentów kryzysowych, napięć? Drugim pytaniem będą gry z kontekstem: z potrzebami i przekonaniami społeczeństwa, kulturowymi kodami i konwencjami. Ważnym elementem rozmowy będzie kampania wyborcza i to, jak cała rzeczywistość staje się w czasie jej trwania teatrem/filmem: jakie scenariusze są wcielane i jak zachowania zostają zdeterminowane przez warunki stawiane przez konkretne media? I ostatnie pytanie: czy chodzi o poddaną pewnym regułom komunikację społeczną czy jednak o manipulację i tworzenie "działającej" fikcji.

Anna Garwolińska - założycielka i prezes agencji PR "Glaubicz Garwolińska Consultants", członek Związku Firm Public Relations, specjalistka w dziedzinie komunikacji korporacyjnej i kryzysowej.. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz MBA European University Campus Warsaw.

Piotr Tymochowicz - doradca medialny, specjalista ds. wizerunku i marketingu politycznego, kreator wizerunku, konsultant prowadzenia negocjacji, propagator metod Teorii Wywierania Wpływu, autor książki "Biblia skuteczności" www.wydawnictwotrans.pl/cgibin/shop?info=1&sid=053f8952, www.greenpol.pl.

Mateusz Kanabrodzki - pracuje w Zakładzie Teatru i Widowisk Instytutu Kultury Polskiej UW, zajmuje się antropologią widowisk, szczególnie tym jej punktem, w którym krzyżują się kategorie spojrzenia, ciała i głosu.

Bartosz Frąckowiak - dramaturg współpracujący z reżyserami młodego pokolenia: Wiktorem Rubinem i Agnieszką Olsten, kurator projektów teatralnych, kulturoznawca, członek zespołu "Krytyki Politycznej". Studiował na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim i w Akademii 'Artes Liberales'. Interesuje się nowymi i tradycyjnymi mediami, a także kulturą i filozofią miasta. Analizuje związki estetyki z polityką, a swoimi działaniami przełamuje szkodliwy rozdział teorii i praktyki, nauki i sztuki.

O projekcie "Performatyka warszawska"

Projekt Bartosza Frąckowiaka z pogranicza wykładów i performansu, teorii i działań artystycznych. W cyklu sześciu spotkań (od stycznia do czerwca) autor analizuje różne rodzaje performansów, których jesteśmy świadkami lub uczestnikami w

sytuacjach miejskich. Temat pierwszych trzech wykładów dotyczy przestrzeni Warszawy funkcjonującej jako scena performansów władzy i krytyki władzy (analiza technik teatralnych i performasowych stosowanych przez polityków w celach propagandowych, strategii krytycznych przyjmowanych w czasie takich wydarzeń, jak Białe Miasteczko, Manifa, szczyt alerglobalistyczny, Parada Równości, demonstracje i manifestacje). Kolejne spotkania poświęcone będą analizie performansów rozrywki i zabawy (Warsaw Night Fever), życia codziennego (Miasto, Kapitał, Religia), performansu architektury i miejsca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji