Artykuły

Łódź. Festiwal Poli Negri

Ostatni wamp kina niemego, największa polska aktorka, która zrobiła karierę w Hollywood. Jutro zaczyna się i potrwa do 20 bm. Festiwal Poli Negri [na zdjęciu].

Pod takim nazwiskiem świat poznał urodzoną w Lipnie w 1894 r. Apolonię Chałupiec (zmarła w 1987 r.). Zagrała w 63 filmach, głównie w USA i w Niemczech. Konkurentka Glorii Swanson, artystka o powikłanym życiu osobistym, związana burzliwą miłością z Rudolfem Valentino, wystąpiła m.in. w "Niewolnicy zmysłów", "Oczach mumii", "Carmen", "Hiszpańskiej tancerce".

Muzeum Kinematografii przypomni jej życie i karierę. Od piątku (do 30 lipca) przy pl. Zwycięstwa 1 prezentowana będzie wielka wystawa "Pola Negri. Legenda kina". Wykorzystane zostały zbiory Filmoteki Narodowej oraz Instytutu Polskiego w Düsseldorfie. Na ekspozycję składają się zdjęcia, pocztówki, materiały filmowe, nagrania. Jest też kostium, w którym aktorka wystąpiła w 1965 r. w ostatnim filmie "Księżycowe prządki". Wystawa, przygotowana przez Krystynę Zamysłowską i Piotra Kuleszę, z Łodzi pojedzie m.in. do Wiednia, Londynu, Berlina i Chicago. Towarzyszy jej film Mariusza K. Kotowskiego "Życie jest snem w kinie". Na ekranie Kinematografu projekcja tego filmu rozpocznie jej festiwal (7 bm. godz. 18). W sobotę (godz. 18) w programie jest "Bestia" z 1917 r. o dziewczynie, która ucieka do miasta, by szukać sławy. W niedzielę o godz. 16 powtórka filmu Kotowskiego, a o godz. 18 zrealizowany w Niemczech "Żółty paszport" (1918). Tytułowy dokument musiały posiadać osoby pochodzenia żydowskiego przybywające do Rosji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji