Artykuły

Poznań. Prapremiera sztuki Andrzeja Bartnikowskiego

Prapremierę sztuki "Postępujący zanik mięśni" w reżyserii jej autora Andrzeja Bartnikowskiego będzie można obejrzeć 15 marca na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu. Oprawę muzyczną sztuki przygotowuje grupa Videoturisten.

"Postępujący zanik mięśni" - to tekst nagrodzony w prestiżowym konkursie na polską sztukę współczesną zorganizowanym przez Stary Teatr w Krakowie oraz miesięcznik "Dialog" w roku 2006. To historia współczesnego Hioba - młodego mężczyzny zmagającego się ze śmiertelną chorobą, człowieka wykluczonego, pozostającego poza nawiasem społeczeństwa i współczesnej kultury, afirmującej doskonałość, piękno i witalność.

Sztuka została zainspirowana wieloletnią znajomością autora z rodzeństwem dotkniętym genetyczną chorobą - dystrofią Duchenne'a.

- Jeżeli mój spektakl byłby w stanie, choćby w nikłej mierze i choćby na jeden krótki moment, dać komuś mgliste przeczucie tego, co dane mi było doświadczać podczas każdego spotkania z tymi niezwykłymi ludźmi, będę mógł uznać, że spełnił pokładane w nim nadzieje - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Andrzej Bartnikowski, zastrzegając zarazem, że sztuka nie jest dokumentem choroby.

Przedstawienie ma - według niego - opisać wzajemne kontakty osób zdrowych i nieuleczalnie chorych oraz zwrócić uwagę na powolny zanik duchowości w społeczeństwie.

Andrzej Bartnikowski (ur. 1972) to dramatopisarz i reżyser, Twórca offowego Teatru Żywych Fotografii (1995-1999), działającego w Olsztynie w ramach Stowarzyszenia Tratwa, założonego przez olsztyńskich punków. Z tym stowarzyszeniem czuje się związany do dziś. Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej.

Jako dramaturg wielokrotnie nagradzany. Jego debiutancka sztuka "Wolność" była drukowana w "Dialogu", a wystawił ją Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim (2004). W 2006 roku dramat "Łaska nie trwa nad ciałami" (tytuł ostateczny "Postępujący zanik mięśni") autorstwa artysty uzyskał wyróżnienie w konkursie na sztukę współczesną, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Marodowego, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie i miesięcznik "Dialog".

Muzykę do spektaklu przygotowała grupa Videoturisten, która swoją twórczość określa mianem "transbigbeatimprowizacja" lub "slajdowideowisko". Muzycy łączą transowe, klubowe rytmy z rockandrollową ekspresją i elektroniką, często zmierzając w kierunku awangardowego popu. Grupa ma na swoim koncie wiele koncertów i realizacji. Wydała też kilka płyt sygnowanych przez toruńską Piwnicę Pod Aniołem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji