Artykuły

Łódź. Medale Pro Publico Bono

Tradycyjnie, jak co roku, w pasażu Schillera w Łodzi spotkali się wczoraj artyści teatru. Delegacje wszystkich łódzkich scen złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem Leona Schillera zaakcentowali obchody Międzynarodowego Dnia Teatru.

O znaczeniu kultury teatralnej i jej tradycji w mieście mówiła prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, wybitny polski teatrolog. Głos zabrali również przedstawiciele środowiska i Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi, który twórcom teatru dziękował za pracę i życzył sukcesów.

Wczoraj także w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka odbyła się premiera "Don Giovanniego" Moliera, w roli tytułowej wystąpił Jerzy Zelnik, odchodzący ze stanowiska dyrektora artystycznego tej sceny.

Dziś natomiast, w Teatrze Pinokio, odbędą się kolejne uroczystości. Nagrody od prezydenta miasta odbiorą zasłużeni dla teatru artyści oraz pracownicy administracji, ludzie, którzy poświęcają się teatralnej sztuce poza sceną. Tu także pokazane zostanie premierowe widowisko - bajka dla dzieci "Konik Garbusek".

Międzynarodowy Dzień Teatru od ubiegłego roku jest również okazją do honorowania medalem "Pro publico bono" im. Sabiny Nowickiej ludzi, którzy w szczególny sposób zasłużyli się dla naszej kultury i nauki oraz dla samej Łodzi. Jak uzasadnia swój werdykt kapituła "Zależy nam na promocji postawy kreatywnej, na zaakcentowaniu oryginalnych pomysłów i działań, służących dobru wspólnemu, zgodnie z filozofią patronki medalu, która zawsze kierowała się zasadą pro publico bono".

Medale "Pro publico bono" im. Sabiny Nowickiej w tym roku przyznano: Tomaszowi Bębnowi, twórcy i dyrektorowi festiwalu muzycznego "Kolory Lata", "imprezy, która celnie promuje muzykę w zabytkowych a mało znanych obiektach architektonicznych ziemi łódzkiej. Festiwal przyczynia się do tego, że łodzianie poznają swój region, a mieszkańcy naszego regionu mają większy kontakt ze sztuką"; Elżbiecie Frister, teatrologowi, dyrektorowi Instytutu Polskiego w Tel Awiwie, zasłużonej dla promocji kultury polskiej i samej Łodzi za granicą; Henrykowi Gizie, inicjatorowi i dyrektorowi Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Państw Bałtyckich PROBAL-TICA, obejmującego swoim zakresem działania większość państw bałtyckich, niestrudzonemu promotorowi polskiej muzyki współczesnej; prof. Zbigniewowi Józefowiczowi, aktorowi, wykładowcy na wydziale aktorskim łódzkiej filmówki; Grażynie Kompel, historykowi teatru, autorce pracy o łódzkim Teatrze Narodowym Kazimierza Dejmka oraz prof. Waldemarowi Wilhelmowi, reżyserowi i aktorowi, dyrektorowi Teatru Lalki i Aktora "Pinokio". Medal przyznany został także prof. dr Janowi Wilczyń-skiemu, lekarzowi, absolwentowi łódzkiej Akademii Medycznej "rozsławiającemu Łódź w świecie".

Medale "Pro publico bono" otrzymały także organizacje i instytucje: Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi, stowarzyszenie grupujące entuzjastów dawnej komunikacji szynowej w Łodzi; Mikołowskie Dni Muzyki, znany i popularny nie tylko na Śląsku międzynarodowy festiwal muzyczny, prezentujący dokonania artystów z całej Europy, i Poleski Ośrodek Sztuki - centrum artystyczne, inicjujące nowe formy działań na rzecz Łodzi i jej kultury.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru swoje nagrody - Brylanty "Dziennika Łódzkiego" - przyznała też nasza redakcja. Otrzyma je dwoje młodych aktorów, których dokonania zaznaczyły się w sposób szczególny. Uroczystość wręczenia tych nagród odbędzie się 6 kwietnia o godz. 18 na scenie Teatru Wielkiego. Uroczystość uświetni wielka inscenizacja "Aidy" w reżyserii Marka Weissa-Grzesińskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji