Artykuły

Z głuptasa Wani

- "Konik Garbusek" pojawia się na afiszu Pinokia z powodu przywiązania do klasycznej baśni. Piotr Jerszow został niesłusznie zapomniany, tak jak większość baśni rosyjskich - mówi reżyserka BEATA PEJCZ przed premiera w Teatrze Pinokio w Łodzi.

28 marca o godz. 17.30 w Teatrze Lalki i Aktora Pinokio łódzcy artyści sceny świętować będą 47. Międzynarodowy Dzień Teatru. Jak? Premierą.

Bohaterom bajek często towarzyszą sprytni zwierzęcy przyjaciele, którzy mówią ludzkim głosem. Na przykład Kot w butach, który łapie perliczki dla swojego pana. A w baśni Piotra Jerszowa - Konik Garbusek.

Rozmowa z Beatą Pejcz

Loszek Karczewski: Czy Konik Garbusek pojawia się na afiszu Pinokia z powodu przywiązania do ilustracji Jana Marcina Szancera w starym wydaniu bajki z 1956 r.?

Beata Pejcz, reżyserka: Z przywiązania do klasycznej baśni. Piotr Jerszow został niesłusznie zapomniany, tak jak większość baśni rosyjskich.

Co czyni "Konika Garbuska" klasyczną baśnią?

- Po pierwsze: motyw drogi, prób, którym poddawany jest główny bohater. Po drugie: motyw "z chłopa - król". Głupi Wania zostaje carem!

Jak zaadaptowała pani wielowątkową opowieść Jerszowa?

- Podzieliłam świat "Konika..." naświat męski, rzeczywistość chłopów, wśród których żyje Wania i którzy go odtrącą, ponieważ Wania gra na flecie, co chłopu nie przystoi. Jest także świat żeński, świat Córek Księżycowych, na których czele stoi księżniczka, przyzwyczajona do natychmiastowego spełniania swychkaprysów. Pewnego dnia siła muzyka Wani - napisał ją dla nas młody kompozytor Krzysztof Figur-ski - sprawia, że rodzi się w niej uczucie. Przez całą baśń Księżniczka będzie dorastać do miłości bez egoizmu. Wanię zaś uczucie poprowadzi z prostactwa w delikatność.

Jak z tą miłosną historią pogodziła Pani przygody Wani?

- Księżniczka zjawia się w życiu Wani najpierw jako Klacz Złotogrzywa, która daje mu mówiącego Konika Garbuska. Zjawia się jako Żar-ptak i jako Cud-dziewczyna. Za każdym razem, gdy Wania chwytają dzięki sprytowi prostego chłopa, ona ujawnia swą prawdziwą postać.

A gdzie jest czarny charakter?

- Przeciwko Wani knuje Ochmistrz, szara eminencja Cara. Wyczuł w Wani konkurencję - wszak dotąd on zajmował się stajniami cara. Niespodzianie j ego sojuszniczką staje się Księżniczka, która wystawia Wanię na próbę miłosną. Prosiła bowiem, by obiecał, że nikomu jej nie odda, a chłopak oddał ją Carowi. Teraz Wania musi na powrót zapracować na miłość. Udać się do Księżyca, pomóc Wielorybowi, wreszcie - wykąpać się we wrzących kadziach. Dopiero wówczas Księżniczka dostrzeże, że zagalopowała się w swych kaprysach. Swą czarodziejską mocą sprawia, że war w kotłach przestaje parzyć. Kiedy Wania bierze kąpiel, wychodzi z nich odmieniony w pięknego królewicza. A Cara spotyka zasłużona kara.

Na zdjęciu: szkic do projektu Żar Ptaka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji