Artykuły

Opole. "Spowiedź w drewnie" spektaklem roku

Krystian Kobyłka otrzymał wczoraj w Gliwicach dwie Złote Maski.

Kobyłka, dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, został nagrodzony za reżyserię przedstawienia "Spowiedź w drewnie. Żywoty świętych" [na zdjęciu]. Zostało ono uznane także za spektakl roku na opolskich scenach. Niezwykła inscenizacja, zrealizowana w chacie bierkowickiego skansenu, w październiku otrzymała nagrodę główną XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek oraz nagrody za reżyserię, scenografię i muzykę.

- To bardzo ważne dla mnie przestawienie - mówi Krystian Kobyłka - Tekst napisany przez Winkowskiego dotyka istoty teatru lalek, jako że jest to rozmowa twórcy - w tym przypadku rzeźbiarza - ze swoim dziełem, nagle ożywioną figurą.

Złotą Maskę za najlepszą kreację aktorską otrzymała Iwona Głowińska z Teatru im. Jana Kochanowskiego. Nagrodzono jej dwie role: Doni Serafiny w spektaklu "Nieśmiały na dworze" oraz Świni w "Bardzo prostej historii".

Głowińska trzy lata temu ukończyła krakowską PWST. Debiutowała na opolskiej scenie w październiku 2005 roku w "Ifigenii w Aulidzie" i od razu pokazała się jako zjawisko. Ta młoda aktorka obdarzona jest wielką charyzmą i znakomitym głosem. Nawet w niedużych rolach skupia na sobie uwagę widzą kreując postaci niezwykle wyraziste.

Nagrodę za scenografię otrzymał Maciej Chojnacki - twórca oprawy plastycznej

do "Sędziów" i "Nieśmiałego na dworze".

Po raz pierwszy opolskie jury Złotych Masek przyznało nagrodę w nowej kategorii: wydarzenie na scenie offowej. Za takie uznano "Gombrowiczurke" Roberta Konowalika, który jest także autorem scenariusza i scenografii wyreżyserowanego przez siebie przedstawienia Robert Konowalik od 18 lat prowadzi teatr amatorski w Ozimku. Twórca teatrów Fieter i KTO? niejednokrotnie był już wyróżniany na festiwalach i przeglądach teatrów nieprofesjonalnych. Jego "Gombrowiczurke" zdobyło w październiku Grand Prix nyskiego "Proscenium". To spektakl oparty na utworach Witolda Gombrowicza oraz powiązany z biografią autora "Ferdydurke".

Wczorajsza uroczystość odbyła się w Gliwickim Teatrze Muzycznym.

I

***

Złota Maska to nagroda wręczana co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej. Przyznają ją marszałkowie województw opolskiego i śląskiego. W tym roku opolskim artystom przyznano 5 Złotych Masek. Oprócz statuetki laureaci otrzymali nagrody po 4 tys. zł i 6 tys. za spektakl roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji