Artykuły

Kraków. Druga emigracja Sławomira Mrożka

- Tak, zamierzam osiąść w Nicei i tam dokonać żywota - powiedział wczoraj "Rz" wybitny dramaturg, prozaik i satyryk.

Tym samym potwierdził pojawiające się już wcześniej w Krakowie informacje o planach ponownej emigracji z Polski. - Mam prawie 80 lat i już czas na spoczynek. W Nicei jest dobry klimat - tłumaczy Sławomir Mrożek. Czy walory francuskiego miasta są jedynym powodem przenosin? W Krakowie pojawiły się pogłoski, że Mrożek od dawna jest zniesmaczony tym, co się dzieje w Polsce. Jego znajomi opowiadają, że źle znosił zwłaszcza dwa lata rządów PiS.

- Spodziewałem się od pana tego pytania. Mogę zapewnić, że chodzi mi tylko o spokój - mówi reporterowi "Rz" Sławomir Mrożek i dodaje: - Jestem tu 13 lat. Każdy obywatel, nawet Polak, ma prawo do odpoczynku.

Kiedy nastąpi przeprowadzka? Tego pisarz nie chce na razie ujawniać. - Ten czas się zbliża - mówi tajemniczo. Nie podaje też szczegółów przenosin. Wyjaśnia, że "za trzy dni" wyjeżdża wraz z żoną do Francji, ale tylko na krótko. Powróci, by jeszcze przez pewien czas pobyć w Krakowie.

Jak dowiaduje się "Rz", przeprowadzka może nastąpić wczesnym latem. Pisarz zlikwidował własne mieszkanie i przeniósł się do żony w tej samej kamienicy. W środowisku biznesowym Krakowa pojawiły się informacje, że Susana Osorio-Mrożek likwiduje interesy w tym mieście. Pozbywa się m.in. udziałów w restauracji Wentzl.

Przyjaciele Mrożków mówią, że ich obecny krótki wypad do Francji jest związany z poszukiwaniem domu w Nicei. - Mają tam sporo znajomych, będą się dobrze czuli - podkreślają.

Decyzję Mrożka komentuje prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski: - Możemy tylko żałować, bo jest wielką i szanowaną postacią naszego miasta. Ale nie można odmówić mu prawa wyboru miejsca pobytu. Dzięki otwarciu granic wielu Polaków kupuje posiadłości we Francji, Włoszech czy Hiszpanii i tam osiedla się na stałe lub spędza wolne chwile.

Będzie to już druga emigracja z Polski autora "Tanga". Pierwszy raz wyjechał w 1963 roku, mając 33 lata. Mieszkał we Włoszech, Francji, USA, Niemczech i Meksyku.

Dla sposobu myślenia Mrożka o Polce i świecie emigracja miała fundamentalne znaczenie. Pozwoliła mu doświadczyć "bycia gdzie indziej" i spojrzenia z dystansem nie tylko na polskie stereotypy, ale również na mitologię Zachodu.

W roku 1996 wrócił do Polski i zamieszkał w Krakowie. Został bardzo ciepło przyjęty. W 2002 roku przeżył udar mózgu, którego wynikiem była afazja. Wskutek tego utracił możliwość posługiwania się językiem zarówno mówionym, jak i pisanym. Dzięki terapii, która trwała około trzech lat, odzyskał zdolność pisania i mówienia. Świadectwem tamtych przeżyć jest jego autobiografia "Baltazar".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji