Artykuły

Gdynia. Pięć dramatów w finale

Nowe teksty m.in. Zyty Rudzkiej, Tadeusza Słobodzianka i Marka Pruchniewskiego znalazły się w finale pierwszej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Zwycięską sztukę poznamy za miesiąc, jej autor zdobędzie 50 tys. zł.

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna jest najwyższym wyróżnieniem tego typu w kraju. Powołana została do życia przez miasto jako "młodsza siostra" przyznawanej od 2006 roku Nagrody Literackiej Gdynia i powiązana z organizowanym po raz trzeci Festiwalem Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Organizatorzy konkursu GND otrzymali aż 233 teksty, z których wyselekcjonowali wstępnie 30 najlepszych. To z nimi zapoznała się siedmioosobowa kapituła nagrody, w której składzie znaleźli się: aktor, reżyser i wykładowca Jerzy Stuhr, reżyser Anna Augustynowicz, redaktor naczelny "Teatru" Jacek Kopciński, naczelny "Dialogu" Jacek Sieradzki oraz teatrolodzy Zbigniew Majchrowski (przewodniczący kapituły), Jan Ciechowicz z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Małgorzata Sugiera z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Najbardziej przy lekturze zaskoczyły mnie powtarzające się tematy - opowiada Majchrowski. - Polskie sztuki współczesne obdarzone są pamięcią. I to pamięcią rozdrapującą rany, ukazującą skazy i piętna. Pamięć ta sięga mniej więcej do lat 30. XX w.; wiele z dramatów dotyczyło stosunków polsko-żydowskich czy polsko-niemieckich. Parę z tekstów opowiadało o wydarzeniach Marca '68. Nic w tym dziwnego; w tym roku obchodziliśmy okrągłą rocznicę tych wydarzeń, z tej okazji zorganizowano w kraju kilka konkursów dramaturgicznych. Co ciekawe, wśród tych sztuk nie znalazła się ani jedna komedia.

Po pierwszych obradach członkowie kapituły wybrali pięć dramatów do ścisłego finału: "Biały dmuchawiec" Mateusza Pakuły, "Cukier stanik" Zyty Rudzkiej, "Moja wina" Marka Pruchniewskiego, "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka oraz "Trash Story" Magdy Fertacz (tekst tej sztuki został już wydrukowany w kwietniowym numerze "Dialogu"). Aż cztery z tych osób to uznani twórcy związani z teatrem, wyjątkiem jest tu Mateusz Pakuła, student reżyserii dramatu krakowskiej szkoły teatralnej.

Sztuki finalistów GND zostaną przedstawione w formie czytań w trakcie tegorocznego III Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port, 18 i 19 maja w Gdyni. Nazwisko zwycięzcy poznamy 20 maja. Organizatorzy GND planują także wydanie tomu z najlepszymi tekstami, Teatr Miejski im. Gombrowicza w Gdyni - współorganizator konkursu - będzie miał prawo do prapremierowego wystawienia nagrodzonego dramatu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji