Artykuły

Prawie bez klasyków

Trudno doprawdy dociec, jakimi kryteriami kierują się widzowie poniedziałkowego Teatru TV. Zdecydowany faworyt minionych 12 miesięcy, czyli "Brat Elvis", mógłby sugerować, że najchętniej ogląda się sztuki rozrywkowe i w doborowej obsadzie. Tu pojawili się m.in. Marek Kondrat, Agnieszka Warchulska i Andrzej Grabowski - pisze Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej.

Tych atutów trudno jednak szukać w trzech kolejnych przedstawieniach: "Aferze mięsnej", "Kryptonimie Gracz" i "Balladzie o Zakaczawiu". Dwa pierwsze to typowy i coraz bardziej popularny w ostatnim czasie teatr faktu. Pierwsze poświęcone było słynnej w latach 60. ub. wieku aferze mięsnej, w wyniku której aresztowano ponad 400 osób, a w procesie pokazowym skazano na karę śmierci Stanisława Wawrzeckiego.

Przedstawienie "Kryptonim Gracz" zaś to opowieść o życiu sławnego szermierza Jerzego Pawłowskiego i jego współpracy z wywiadem. Każde z tych przedstawień zgromadziło przed telewizorami prawie dwumilionową widownię. Nieco mniejsza przypadła spektaklowi "Ballada o Zakaczawiu". To przedstawienie było prawdziwym hitem Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy. Przygotowane przez Jacka Głomba, oparte na prawdziwych historiach mieszkańców jednej z dzielnic Legnicy, wzbudziło ogromne zainteresowanie i zdobyło liczne nagrody.

W Złotej dziesiątce pojawiły się wyłącznie spektakle Jedynki. Zainteresowaniem cieszyły się zarówno premiery jak i powtórki. Tak było choćby ze sztuką Pawła Huelle "Kąpielisko Ostrów" oraz hitem warszawskiego Teatru Kwadrat, czyli "Rozmowami przy wycinaniu lasu", autorskim przedstawieniem Stanisława Tyma. W pierwszej dziesiątce nie pojawiło się dzieło żadnego z klasyków literatury światowej. W ciągu minionego roku nie zwróciła uwagi widzów żadna nowa inscenizacja Szekspira czy Moliera. W tej sytuacji obowiązki klasyka pełnił wciąż popularny Ronald Harwood. Tym razem jako autor "Herbatki u Stalina" - spektakl zasługiwał na uwagę także ze względu na gwiazdorską obsadę oraz fakt, że przygotował go znany reżyser filmowy Janusz Morgenstern.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji