Artykuły

Francja. Wystawa w hołdzie Kantorowi i Grotowskiemu

Wystawa prac francuskiego grafika i scenografa Rolanda Gruenberga poświęcona teatrowi Tadeusza Kantora i Jerzego Grotowskiego oraz wykłady teatrologów o Grotowskim to polskie wydarzenia Tygodnia Kultur Europy Środkowowschodniej w Nancy.

Na wystawie Gruenberga - byłego współpracownika Grotowskiego we Francji - francuscy widzowie mogą obejrzeć grafiki, rysunki, litografie i akwarele przypominające sylwetki i spektakle dwóch legendarnych postaci polskiego teatru.

Ekspozycja zawiera też dzieła nawiązujące do polskich i czeskich dzieł literackich. Z okazji otwarcia wystawy na Uniwersytecie w Nancy w piątek wykłady o Grotowskim wygłoszą polscy znawcy jego teatru: prof. Michał Masłowski z Ośrodka Cywilizacji Polskiej na paryskiej Sorbonie oraz prof. Artur Duda z toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

- To właśnie na słynnym w latach 60. światowym festiwalu teatrów w Nancy Grotowski i Kantor rozpoczęli międzynarodową karierę. Festiwal ten odgrywał wówczas ogromną rolę w prezentowaniu kontrkulturowych nurtów teatralnych" - powiedział w środę PAP prof. Masłowski. Dodał, że Grotowski jest we Francji postacią wciąż legendarną, a wykłady o nim ściągają wciąż tłumy słuchaczy.

Związki Grotowskiego w Francją trwały do końca jego życia - w ostatnich latach przed śmiercią w 1999 roku prowadził wykłady ze sztuki teatralnej w paryskim College de France.

Gruenberg po studiach w Szkole Sztuk Pięknych w Nancy przyjechał do Polski i w 1962 roku uzyskał dyplom z grafiki książkowej w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W Polsce współpracował z Teatrem 38 w Krakowie i Teatrem 13 Rzędów w Opolu. Kontynuował dalej studia w Nancy, studiując prawo, nauki polityczne i

ekonomię, a następnie psychologię (1966-1969), nauki społeczne (1967-1970), lingwistykę (1970-1971) i filozofię (1970-1976).

Współorganizował festiwale w Nancy, brał też udział w realizacjach Teatru Laboratorium Grotowskiego. Publikował liczne artykuły o teatrze polskim. Zainteresowania psychologią i terapią grupową łączył z praktyką artystyczną.

Wystawa w Nancy prezentowana będzie do 6 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji