Artykuły

Warszawa. Koneser ożyje latem

To będzie jedyny tak duży kulturalny festiwal tego lata w Warszawie. W dawnej fabryce wódek Koneser [na zdjęciu] na Pradze-Północ miasto i inwestor, który chce zbudować tu lofty, wspólnie organizują Lato Konesera. - Nie nastawiamy się na czysty zysk, chcemy też inwestować w kulturę, żeby stworzyć tu miejsce żywe i atrakcyjne. Rodzaj miasta w mieście, w którym przyjemnie będzie się żyło - zapowiada Krzysztof Tyszkiewicz ze spółki Juvenes.

Impreza rozpocznie się 6 czerwca festiwalem teatru tańca Ciało Umysł, a zakończy w październiku cyklem koncertów jazzowych Olympus Jazz Nights. Organizatorzy postawili sobie ambitny cel, by przez te kilka miesięcy codziennie się coś w Koneserze działo. Już wiadomo, że od 30 czerwca każdego wieczoru będą darmowe seanse filmowe w plenerowym kinie (nowoczesny ekran zawiśnie na wielkim fabrycznym kominie, a widzowie będą siedzieli pod wiatami, żeby nie przerywać projekcji w razie deszczu). Wojciech Trzciński zorganizuje tu już w czerwcu Ogródek Letni Fabryki Trzciny - knajpkę, w której będą też odbywać się koncerty. W dużej przestrzeni Magazynu 1 swoje spektale - m.in. "Anioły w Ameryce" - pokazywać będzie teatr Krzysztofa Warlikowskiego (w pierwszej połowie lipca i w październiku). A we wrześniu, już tradycyjnie na terenie Konesera, odbędzie się festiwal Warszawska Jesień. O sporą część atrakcji zadbali inwestorzy - BBI Development i spółka Juvenes - właściciele terenu Konesera, którzy w przyszłym roku rozpoczną tu budowę kompleksu mieszkaniowego: loftów, biur, sklepów i hotelu.

- Zabytkowe budynki od strony ul. Ząbkowskiej są pod opieką konserwatora. Zamierzamy do 2012 r. pieczołowicie je odrestaurować, z zachowaniem ich unikalnego fabrycznego charakteru, i ulokować tu instytucje kulturalne: dwa teatry (Wytwórnię i nowy miejski teatr impresaryjny, który zbudujemy od podstaw), w starej kotłowni - klub jazzowy oraz galerie, które już na terenie Konesera działają: Luksferę, Galerię Klimy Bocheńskiej i Magazyn Praga - zapowiada Krzysztof Tyszkiewicz ze spółki Juvenes. - Nie nastawiamy się na czysty zysk, chcemy też inwestować w kulturę, żeby stworzyć tu miejsce żywe i atrakcyjne. Rodzaj miasta w mieście, w którym przyjemnie będzie się żyło - dodaje.

Letni festiwal ma być wizytówką przyszłych wspólnych działań Juvenesu i miasta na terenie Konesera. Inwestor uporządkuje teren, zadba o bezpieczeństwo widzów, zainstaluje sanitariaty. Betonowy chodnik zostanie pomalowany w kolorze ultramaryny i częściowo wyłożony sztuczną murawą. Staną tu stoliki do gry w szachy i warcaby, odbywać się będą potańcówki pod gołym niebem i zajęcia dla dzieci. - My na letnie miesiące udostępniamy to miejsce i cały czas czekamy na propozycje ciekawych kulturalnych działań - zapewnia Krzysztof Tyszkiewicz.

To tyle inwestor. Miasto też zaproponuje wybrane przez siebie wydarzenia, ale najpierw musi wyłonić je w drodze konkursu - taka jest procedura. - Konkurs ogłosimy 15 maja. Zachęcamy organizacje kulturalne i społeczne, żeby zgłaszały swoje projekty. Na Lato Konesera miasto przeznacza pół miliona złotych - zapowiada Marek Kraszewski, dyrektor miejskiego biura kultury.

W sprawie kulturalnych działań w Koneserze doradza miastu Joanna Warsza, szefowa Fundacji Laury Palmer, kuratorka m.in. słynnej akcji "Boniek!" na Stadionie Dziesięciolecia. Zaproponowała motyw przewodni konkursu - "W między czasie". - W Koneserze czuje się tę tymczasowość. Już zakończono tu produkcję, jeszcze nie zaczęła się budowa. Niektóre fabryczne budynki z ostatnich lat wkrótce zostaną zburzone. To więc ostatni moment i doskonała okazja, żeby zrealizować tu swoje śmiałe projekty artystyczne - mówi Joanna Warsza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji