Artykuły

TVP. Dokument o Januszu Krasińskim w TVP Polonia

"Janusz Krasiński. Ocenzurowany życiorys" to opowieść o dramatycznych przeżyciach znanego prozaika i dramatopisarza. Film zrealizowany przez Joannę Żamojdo pokaże w środę TVP Polonia o godz. 22.10.

Narratorem dokumentu jest sam Janusz Krasiński, który odwiedza kolejno ważne miejsca związane z jego biografią.

- Tu, pod gruzami leżą moje sanki żelaźniaki, moi ołowiani żołnierze, maszyna do szycia mojej matki, klatka po kanarku - mówi, pokazując miejsce na warszawskim Mariensztacie, w którym stał jego dom zburzony w czasie powstania warszawskiego.

Miał 11 lat, gdy wybuchła wojna. To właśnie ona przemieniła życie małego chłopca w koszmar. Przeszedł przez obóz w Pruszkowie, Auschwitz-Birkenau, Flossenbürg, Dachau. Kiedy próbuje przywołać tragiczną historię kilkuletniej żydowskiej dziewczynki z jednego z obozów - nie może mówić, głos łamie mu się pod naporem bolesnych wspomnień. Z Dachau wyzwolili go amerykańscy żołnierze. Do Polski wrócił w 1947 roku.

- Jak komunizm nastał w Polsce, to było coś przerażającego - wspomina kolejny zakręt w swoim życiu.

Został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Amerykanów. Skazany na 15 lat więzienia, wyszedł po dziewięciu na mocy amnestii.- Koniecznie chciałem napisać o tym, co przeżyłem - zwierza się z powodów zajęcia się działalnością literacką.

Jest m.in. autorem powieści "Haracz szarego dnia", "Wózek", "Syn Wallenroda", cieszących się uznaniem widzów sztuk "Czapa, czyli śmierć na raty" oraz "Śniadanie u Desdemony". W 2006 r. otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza za powieść "Przed agonią".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji