Artykuły

Wielopole Skrzyńskie. Podkarpackie Prezentacje Teatrów Poszukujących

Około 100 osób z ośmiu amatorskich teatrów młodzieżowych weźmie udział w rozpoczynających się w piątek wieczorem w rodzinnej miejscowości Tadeusza Kantora - w Wielopolu Skrzyńskim - Podkarpackich Prezentacjach Teatrów Poszukujących, popularnie zwanych Kantoraliami.

Jest to piąta edycja odbywającej się co dwa lata imprezy. Wezmą w niej udział teatry z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Rzeszowa i kilku miejscowości Podkarpacia.

W ramach Kantoralii, które potrwają do niedzieli, uczestnicy - głównie młodzież licealna i studenci - zaprezentują spektakle według własnego scenariusza. Aktorzy będą walczyć o nagrodę im. Tadeusza Kantora - krzesło kantorowskie. Jest to krzesło wykonane przez lokalnego metaloplastyka na wzór krzesła Kantora w jego domu w Hucisku.

- Te spotkania są alternatywą dla młodych, poszukujących ludzi, którzy chcą robić teatr niekonwencjonalny, podobny w klimacie do kantorowskiego. Młodzi chcą naśladować mistrza, choć jest to oczywiście niedościgły wzór, ale młodzi dążą do niego - powiedział Marcin Świerad, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim, organizatora imprezy.

Kantoraliom towarzyszyć będzie wystawa - inscenizacja garderoby podczas prób aktorów teatru Cricot 2 z Krakowa do spektaklu "Nigdy już tu nie powrócę". Zwiedzający garderobę będą widzieć na ekranie telewizora fragmenty prób do spektaklu.

- Aktorzy w garderobie też mają podgląd na to, co się dzieje na scenie. Zwiedzający będą mieć zatem wrażenie, jakby byli aktorami i za chwilę sami mieli wyjść na scenę - mówił Świerad.

Atrakcją Kantoralii będzie też przedstawienie w wykonaniu aktorów teatru Cricot 2, którzy zaprezentują "Minęło, minęło i tak przeminą wszystkie historie".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji